Jihočeský úřad práce evidoval 1414 ukrajinských uprchlíků s žádostí o zaměstnání

25.5.2022
Jiří Bydžovský

Úřad práce v Jihočeském kraji evidoval na konci dubna 1414 ukrajinských uprchlíků, kteří se ucházeli o zaměstnání v regionu. Více než 88 procent z nich jsou ženy, převážně s dětmi. Pracovní uplatnění na jihu Čech našlo ke konci dubna 439 běženců z Ukrajiny.

„Nejčastěji se daří zatím ukrajinské občany zaměstnávat ve strojírenských oborech, a to převážně na drobné montážní práce. Řada uprchlíků pak také našla uplatnění v potravinářském a zpracovatelském průmyslu a v sektoru služeb,“ uvedl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky úřadu práce.

Nezaměstnanost na jihu Čech klesla v dubnu proti březnu o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Bez práce bylo 10.735 lidí. V kraji bylo 20.038 volných míst. Beran uvedl, že velká část žadatelů o zaměstnání z řad uprchlíků má podobné požadavky.

„Největší zájem je o nekvalifikovaná pracovní místa bez potřeby znalosti českého jazyka, na kterých zaměstnavatelé nabízí kratší pracovní úvazky s denní pracovní dobou. Jedná se tedy převážně o jednosměnné provozy,“ řekl Beran.

Zdroj:čtkNepřehlédněte