• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jihomoravský kraj už zná své Historické město roku!

  14.4.2024
  Doris Drienová

  Městys Lomnice u Tišnova na Brněnsku už podruhé zvítězil v jihomoravském krajském kole soutěže Historické město roku. Postoupil do celostátního finále, jehož výsledky budou vyhlášeny 18. dubna, uvedli organizátoři soutěže.

  Starostka Lomnice Marie Brázdová (nez.) řekla, že pro městys je i krajské vítězství dobrou prezentací výsledků péče o jeho kulturní památky.

  Městys se 1479 obyvateli má ve své památkové zóně 23 kulturních památek. Největší z nich je bezpochyby zámek, který ale zatím není přístupný veřejnosti. „Od 70. let minulého století v něm sídlilo střední odborné učiliště, přístup do něj tak měli jen jeho žáci a učitelé. Od roku 2018 je vrácený v restituci potomkům rodu Serényiů, kteří pracují na jeho obnově a vrací mu původní podobu. Zámek se otevíral veřejnosti jen při Dnech evropského dědictví a podobných akcích, ale postupně se otvírá stále více. Například každé první pondělí v měsíci se tam koná mše svatá,“ uvedla starostka. Majitelé zámku podle ní předpokládají, že částečně by mohl být zámek veřejnosti přístupný ještě v letošním roce.

  Rodu Serényiů, kteří přestavěli zámek do barokní podoby, vděčí Lomnice i za další památky na svém území. Nechali například postavit morový sloup na náměstí, barokní kostel Navštívení Panny Marie i naproti stojící radnici a hřbitovní kapli svatého Antonína Paduánského. Na pozvání rodu přišli do Lomnice v 18. století židovští obchodníci z Lysic a vznikla židovská čtvrť, kterou dnes připomíná opravená synagoga i židovský hřbitov.

  „Památky u nás nejsou jen zakonzervované, ale slouží každodennímu životu. Náš úřad městyse sídlí na historické radnici, v synagoze se konají výstavy a koncerty a ve zdejší barokní sýpce sídlí restaurátorská dílna, která pracuje na obnově řady památek. Panuje u nás také živý spolkový život, což dokazuje i to, že jsme letos měli pět plesů, a to na městys se 1479 obyvateli vůbec není špatné,“ konstatovala Brázdová.

  Města, která se do soutěže přihlásila, hodnotila komise složená ze zástupců ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu. Titul Historické město roku uděluje sdružení od roku 1995. Republikovým vítězem vyhlásí pořadatelé jednoho z krajských vítězů 18. dubna. Z jihomoravských měst v minulosti zvítězilo Znojmo za rok 2010 a Boskovice za rok 2021.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte