Jilm v Palackého sadech v Písku zavlažuje speciální vak

10.8.2022
Jiří Bydžovský

U mohutného jilmu, který roste v Palackého sadech v Písku, se objevil speciální závlahový vak. Je v něm až 1 500 litrů vody, která postupně odtéká po dobu 8-12 h a strom díky tomu získává tolik potřebnou vláhu. Vak u stromu bude dva až tři dny.

„Vlivem souběhu extrémních podmínek ve formě dlouhodobého sucha, vysokých teplot a utuženého stanoviště začal jilm prosychat, proto jsme se rozhodli stromu pomoci a dodat mu mimořádnou podpůrnou zálivku. Využili jsme k tomu speciální velkoobjemový závlahový vak, který byl vytvořen s cílem pomoci cenným stromům adaptovat se na klimatické změny a překonávat dlouhé vlny veder či extrémní výkyvy srážek. V minulosti jsme ho využili například u platanu na Fügnerově náměstí,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Ve městě se v době vegetace pravidelně zalévají všechny nově vysázené stromy a vzhledem k extrémům počasí je jim tato péče městskými službami věnována zpravidla následujících pět let. Vzrostlé stromy se však běžně nezalévají, jejich kořenový systém je totiž schopen se s déletrvajícím suchem vypořádat.

„K závlaze starších dřevin se tak přistupuje většinou jen v jednotlivých a zcela výjimečných případech, pokud se jedná o stromy vzácné nebo nějakým způsobem významné. A to je i případ jilmu v Palackého sadech, který by měl být v tomto roce vyhlášen památným stromem,“ uvedla Petra Měšťanová, mluvčí města.

Zdroj:vz

 


Témata:

Nepřehlédněte