• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jízdné zdarma ve Vsetíně pro některé cestující zůstane, město si vyjednalo výjimku

  29.2.2024
  Doris Drienová

  Některým cestujícím v městské hromadné dopravě (MHD) ve Vsetíně zůstanou výhody i poté, co se od dubna MHD ve Vsetíně začlení do systému Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK).

  Nadále bude jízdné zdarma pro doprovod dítěte do tří let věku v kočárku a pro držitele karet ZTP a ZTP/P. Zlevněné jízdné budou mít nadále senioři, sdělila ve čtvrtek mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

  „Tarifní systém IDZK nezahrnuje některé výhody, na něž jsou cestující vsetínskou MHD v současnosti zvyklí, ovšem nám se podařilo se Zlínským krajem vyjednat, že v naší tarifní zóně zůstanou tyto výhody zachovány,“ uvedl místostarosta Petr Kudlík (ANO). Nadále bude jízdné zdarma pro doprovod kočárku i držitele karet ZTP a ZTP/P. „Bezplatné jízdné se v těchto případech ale vztahuje pouze na MHD, nikoliv na příměstskou a železniční dopravu,“ uvedl Kudlík.

  Další výjimka oproti běžným tarifům IDZK se týká seniorů nad 70 let s trvalým bydlištěm ve Vsetíně. „Ti si i nadále budou moci vyřídit zlevněné roční jízdné v hodnotě 400 korun, které bude platné pro zónu 460 v MHD i příměstské a železniční dopravě. Pro uplatnění slevy bude třeba si nejprve vyzvednout na městském úřadě voucher a ten následně osobně předložit v přepravní kanceláři MHD ve věžovém domě, případně na přepážce Arriva vlaky na vlakovém nádraží při nahrávání tarifu na kartu Zetka,“ uvedl místostarosta. Poukaz si senioři mohou vyzvedávat od pondělí 4. března na městském úřadě.

  V tarifní zóně IDZK 460, kam kromě Vsetína spadají také obce Ústí a Janová, bude možné od dubna cestovat na jednu jízdenku autobusy MHD i příměstské dopravy a také vlaky. Do systému IDZK postupně přistupují města ve Zlínském kraji. „Cílem je, aby cestující v rámci území Zlínského kraje mohli cestovat a přestupovat mezi jednotlivými spoji na jediný doklad bez ohledu na to, zda jde o vlak či autobus příměstské nebo městské hromadné dopravy,“ uvedl Kudlík.

  Od 1. dubna se zruší tarifní a přepravní podmínky MHD Vsetín a sjednotí se s tarify IDZK. „Pokud se jedná o zajištění samotného provozu MHD, tam se nic nemění. Objednatelem MHD zůstává město Vsetín a dopravcem společnost Z-Group bus. Změní se pouze tarifní podmínky pro cestující,“ uvedl Kudlík. Cena jednorázového jízdného se zvýší z 12 na 15 korun, přestupní doba se prodlouží z 30 na 45 minut. Výhodnější bude předplatné, například čtvrtletní bude stát 850 korun, nyní 1000 korun. Pro předplacené jízdné cestující potřebují kartu Zetka. „Za pořízení karty uhradí cestující jednorázový poplatek 130 korun a poté si zaplatí požadovaný tarif. Kartu lze zakoupit on-line na webu www.idzk.cz nebo osobně na pokladně společnosti Arriva vlaky na vsetínském vlakovém nádraží či v přepravní kanceláři MHD ve věžovém domě,“ uvedl Kudlík.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte