Jejich realisticky ztvárněné krajinomalby s občasným romantickým nádechem zůstaly dodnes srozumitelné a přístupné širokému publiku. Přinášejí divákům podobné potěšení jako v době svého vzniku.
Působení Christiana Gottharda Hirsche (1889 – 1977) a Franze Schiera (1903 – 1984) v Horním Polubném představuje zajímavou kapitolu v dějinách krajinomalby Jizerských hor. Malíři, propojení životními osudy i příbuzenským vztahem, jsou si blízcí podobným způsobem malby a volbou obdobných námětů.
To je jeden z důvodů, proč jsou v Městské galerii MY v Jablonci nad Nisou prezentováni na společné výstavě.
Christian Gotthard Hirsch pocházel ze slezské Vratislavi. Začal se věnovat krajinářství, což ho přimělo k pravidelným cestám do Krkonoš.
Během jednoho malířského putování zavítal také do Jizerských hor a tato cesta mu zásadním způsobem změnila život. V Horním Polubném se seznámil s rodinou Stefana Schiera, malíře porcelánu. Jeho dcera Margareta se záhy stala Hirschovou životní družkou a syn Franz, začínající malíř, kolegou a přítelem po zbytek života.
Životním osudům obou malířů je na výstavě věnován dostatečný prostor. Hlavní pozornost je ale zaměřena na tvorbu obou malířů – vystaven bude dosud nejrozsáhlejší soubor obrazů z několika soukromých domácích i zahraničních sbírek.
Předehrou jablonecké výstavy byla menší expozice, kterou Městská galerie MY uspořádala během letošního léta v klášterní galerii v Hejnicích. Kdo měl možnost ji vidět a byl tvorbou Christiana Gottharda Hirsche a Franze Schiera osloven, může se těšit na mnohem obsáhlejší kolekci obrazů, a rovněž na ukázky Hirschových uměleckých pohlednic a další zajímavosti.
Výstava se otevře ve výstavních prostorách Domu Jany a Josefa V. Scheybalových v rámci Dne evropského dědictví dnes, tedy v sobotu 16. září, a potrvá do 11. listopadu 2023. Pro ty, kdo se o dílo krajinářů Jizerských hor a Krkonoš zajímají hlouběji, nachystá Městská galerie MY program s komentovanou prohlídkou a besedou.
Zdroj: JS, MGMY, Jablonecký měsíčník