V jižních Čechách se podle předběžných údajů Policejního prezidia ČR loni stalo 8916 trestných činů. Meziročně se kriminalita v kraji zvýšila víc než o 19 procent. Mezi okresy přibylo nejvíc trestných činů na Strakonicku, téměř o 30 procent. Mezi 206 mravnostními trestnými skutky v kraji evidovala policie 35 případů znásilnění a 58 případů pohlavního zneužití. Na webu to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Kriminalita loni vzrostla ve všech krajích ČR.
„Meziročně se kriminalita v kraji zvýšila o 19,1 procenta, čímž byl přerušený klesající trend, který započal v roce 2020 nejspíše v souvislosti s pandemií koronaviru. Jihočeští policisté ve sledovaném roce objasnili 60,4 procenta spáchaných skutků,“ uvedla Pavlína Kubíková z krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích. Jihočeští policisté jsou, co se týče objasněných trestných činů, mezi kraji druzí. Nejvíc případů objasnila policie ve Zlínském kraji, naopak nejméně, 25,5 procenta, policie v Praze.
Policie zaznamenala loni na jihu Čech 919 trestných činů spadajících do hospodářské kriminality. V 226 případech šlo o úvěrový podvod. V kategorii násilná kriminalita řešili jihočeští policisté 887 trestných skutků, z toho třetina bylo úmyslné ublížení na zdraví. Podrobnější informace sdělí jihočeská policie na středeční tiskové konferenci.
Největší nárůst kriminality v ČR zaznamenal loni Karlovarský kraj, ve kterém se počet trestných činů zvýšil skoro o třetinu. Přesto tento kraj evidoval nejméně trestných činů v zemi (4939). Nejvíc jich bylo v Praze (40 704). Objasněnost trestných činů v České republice byla loni téměř 45 procent.
Zdroj: ČTK