• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Josef Václav Myslbek, autor nejznámější české sochy, se dočkal výstavy v Obecním domě

  25.6.2023
  Fefík

  Jeden z nejvýznamnějších českých sochařů J. V. Myslbek, jehož sochu svatého Václava, shlížejícího z koně na pražské Václavské náměstí, zná každý Čech, se dočkal výstavy.

  Do 28. září se mohou návštěvníci Obecního domu v Praze seznámit nejen s průřezem Myslbekovy tvorby. Spoluautorka výstavy Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele novodobého českého sochařství, se s návštěvníky podělí o rodinné vzpomínky. Zájemci o výstavu se dozví, kam slavný sochař jezdil v létě, co předcházelo tvorbě jeho soch nebo kdo J. V. Myslbekovi přezdíval Jeho Veličenstvo.

  „Od úmrtí pradědečka uplynulo v loňském roce 100 let a mým velkým přáním bylo uspořádat výstavu s připomínkou jeho života,“ uvedla Milada Myslbeková, pravnučka J. V. Myslbeka a spoluautorka výstavy. Milada Myslbeková výstavu realizuje spolu s agenturou První nezávislá. Partnerem je Národní galerie v Praze, Obecní dům a Magistrát hl. m. Prahy.

  Návštěvníci mohou v Obecním domě shlédnout například sochy Labutí zpěv, Hudba nebo Oddanost. „Do Obecního domu jsme z pražské Staroměstské radnice přepravili sochu Oddanosti vážící téměř půl tuny. Návštěvníci se mohou těšit na dalších 11 plastik, expozice je doplněna panely přibližujícími Myslbekův život a tvorbu,“ dodává Iveta Musilová, spoluautorka výstavy.

  Antonín Viktor Barvitius: moderní architekt za času historismu

   

  Josef Václav Myslbek (1848 – 1922) byl jedním z našich nejvýznamnějších sochařů, profesor pražské výtvarné Akademii. Kromě známých pražských pomníků svatého Václava nebo Karla Hynka Máchy vytvořil i dvě díla pro vídeňský parlament, věnoval se práci pro Národní divadlo a je autorem mnoha bust, náhrobků a reliéfů významných osobností.

  Za svoji  práci získal řadu prestižních ocenění. Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, o kterém sochař Rodin prohlásil: „Nikdo na světě nevytvořil Krista lepšího“. Nyní je plastika umístěna v Basilique du Sacré-Cœur v Paříži.

  Zdroj: Obecní dům v Praze  Nepřehlédněte