Do 28. září se mohou návštěvníci Obecního domu v Praze seznámit nejen s průřezem Myslbekovy tvorby. Spoluautorka výstavy Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele novodobého českého sochařství, se s návštěvníky podělí o rodinné vzpomínky. Zájemci o výstavu se dozví, kam slavný sochař jezdil v létě, co předcházelo tvorbě jeho soch nebo kdo J. V. Myslbekovi přezdíval Jeho Veličenstvo.
„Od úmrtí pradědečka uplynulo v loňském roce 100 let a mým velkým přáním bylo uspořádat výstavu s připomínkou jeho života,“ uvedla Milada Myslbeková, pravnučka J. V. Myslbeka a spoluautorka výstavy. Milada Myslbeková výstavu realizuje spolu s agenturou První nezávislá. Partnerem je Národní galerie v Praze, Obecní dům a Magistrát hl. m. Prahy.
Návštěvníci mohou v Obecním domě shlédnout například sochy Labutí zpěv, Hudba nebo Oddanost. „Do Obecního domu jsme z pražské Staroměstské radnice přepravili sochu Oddanosti vážící téměř půl tuny. Návštěvníci se mohou těšit na dalších 11 plastik, expozice je doplněna panely přibližujícími Myslbekův život a tvorbu,“ dodává Iveta Musilová, spoluautorka výstavy.
Josef Václav Myslbek (1848 – 1922) byl jedním z našich nejvýznamnějších sochařů, profesor pražské výtvarné Akademii. Kromě známých pražských pomníků svatého Václava nebo Karla Hynka Máchy vytvořil i dvě díla pro vídeňský parlament, věnoval se práci pro Národní divadlo a je autorem mnoha bust, náhrobků a reliéfů významných osobností.
Za svoji práci získal řadu prestižních ocenění. Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, o kterém sochař Rodin prohlásil: „Nikdo na světě nevytvořil Krista lepšího“. Nyní je plastika umístěna v Basilique du Sacré-Cœur v Paříži.
Zdroj: Obecní dům v Praze