• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Josef Wagner patřil k nejvýznamnějším českým sochařům. Jeho výstava v Hradci Králové pomalu končí

  8.6.2023
  Fefík

  Už jen do neděle budou v Galerii moderního umění v Hradci Králové tři jarní výstavy – Jan Šafránek: Kavárna Kubišta, Michaela Vélová Maupicová: Šum v pláství, světlo v mohyle a Josef Wagner.

  Expozice, nabízející průřez tvorbou sochaře Josefa Wagnera (1901 – 1957), je v Galerii Vladimíra Praclíka od února. Představuje autorovy práce z kamene, bronzu i dřevořezby, návštěvníci mají možnost prolistovat faksimile Wagnerových skicářů. Josef Wagner patřil k nejvýznamnějším osobnostem českého sochařství první poloviny 20. století. Věnoval se vlastní tvorbě, restaurování a jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vychoval celou generaci sochařů, která se prosadila v 60. letech 20. století.

  Do v neděli uvolněného prostoru Galerie moderního umění přichystala tři nové výstavy. Expozici Tomáše Svobody Silent Disco, kdy autor pro foyer galerie připraví jedinečnou práci prezentující jeho současnou tvorbu.

  Výstava Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda představí sochaře, jehož dílo je silně spjato s Hradcem Králové. V Galerii Vladimíra Preclíka budou prezentovány přípravné modely plastik a soch, které byly osazeny v minulém století do veřejného prostoru města a jeho blízkého okolí. Modelletta jsou doprovázena texty o vzniku a osazení finálních děl společně s fotografiemi historického a současného stavu.

  Nezaměnitelné oslavy. Malíř a světoběžník Šafránek vystavuje v královéhradecké galerii

   

  Třetí výstavou, která se chystá, je Akční umění východních Čech. GMU přiblíží fenomén tohoto uměleckého proudu v Bílé a Černé kostce. Bílá kostka představí díla ze sbírky GMU zaměřená především na východočeskou sekci, získanou při přípravě monografie multimediálního umělce Milana Langera a doplněná o důležitá díla tohoto směru. V Černé kostce bude ke zhlédnutí rozsáhlá sbírka pohyblivého obrazu GMU – filmy, videa a dokumentace akčního umění.

  Všechny tři výstavy zahájí vernisáž ve čtvrtek 22. června v 18 hodin.

  Zdroj: Galerie moderního umění v Hradci Králové  Nepřehlédněte