• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Jste srab, pane Rakušane!“ říká matka jedné z obětí střelby

  21.6.2024
  Jitka Kačánová

  Policie doručila prvním poškozeným střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) usnesení o odložení případu. Současně opět vyzvala média, aby výsledky vyšetřování – do doby vyrozumění všech poškozených – nezveřejňovala. Sama s nimi pak veřejnost seznámí. Lenka Šimůnková, matka zastřelené studentky Elišky, poukazuje na závažná pochybení policie, která střelbě nedokázala zabránit.

  Policie ukončila prověřování tragické prosincové střelby na fakultě, případ odložila a k závěrům se vyjádří poté, co usnesení o odložení věci doručí všem poškozeným. Muž, kterého kriminalisté spojují také s vraždami v Klánovickém lese a Hostouni, spáchal po střelbě sebevraždu.

  „Věříme, že je naprosto pochopitelné, že o závěrech prověřování chceme nejprve informovat všechny poškozené a až následně veřejnost. O stejnou míru empatie žádáme i všechna média, a to především z úcty ke všem, kterých se tato tragédie dotkla,“ uvedli policisté.

  Ministr vnitra Vít Rakušan chce před svým komentářem k závěru vyšetřování, ve kterém má v úmyslu zaměřit se na to, jakými systémovými změnami by se mohlo v budoucnu podobným událostem lépe předcházet, dát prostor policii a státnímu zastupitelství. Případ se před zahájením trestního stíhání odkládá usnesením mimo jiné tehdy, pokud je stíhání nepřípustné. Jedním z důvodů nepřípustnosti je pak to, že daný člověk zemřel.

  15 mrtvých

  To se stalo poté, co loni 21. prosince přímo na fakultě psychicky vyšinutý střelec David Kozák, který na FF UK rovněž studoval, připravil o život 14 lidí a pak spáchal sebevraždu. Policie mladíka na základě balistické expertizy spojila rovněž s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.

  Policie dostala po poledni 21. prosince informaci o tom, že mladý muž z Hostouně odjel do Prahy s tím, že si chce vzít život. O necelou půlhodinu později zjistila, že v Hostouni byl nalezen mrtvý otec podezřelého a po jeho synovi vyhlásila pátrání. Policisté zjistili, že muž bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní budovu filozofické fakulty, střelba byla ale následně hlášena z hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, v níž se předtím policisté na pozdějšího střelce neúspěšně ptali.

  Nedošli až nahoru!

  Policisté přitom ještě před střelbou v hlavní budově FF UK prošli jejím přízemí a prvním patrem v době, kdy byl pachatel již ve čtvrtém patře a připravoval si zbraně, uvedla na základě policejních dokumentů Mladá fronta Dnes (MfD). Policisté poté odešli do budovy v Celetné, měli přitom podle MfD k dispozici svědkyni, se kterou mluvil pachatel již dříve o smrti a o tom, že spáchá něco, o čem uslyší. Podle deníku mohla policie z komunikace dovodit, že mohl být velmi nebezpečný. Vedení policie ale opakovaně uvádělo, že pátrali po sebevrahovi, uvedl deník.

  Rakušan od první chvíle po útoku na fakultě tvrdil, že policie situaci zvládla. Jeho slova potvrdila i vnitřní kontrola z ledna letošního roku a před třemi týdny Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že podle jejího šetření policie nemohla tragické prosincové střelbě zabránit.

  Nemuselo se to stát?

  Nejnovější informace ze spisu však tento obraz povedeného policejního zákroku poněkud narušují. Lenka Šimůnková, matka Kozákem zavražděné studentky Elišky, je přesvědčená o tom, že nebýt vážných pochybení ze strany policie, její dcera by mohla žít. „Jste srab, pane Rakušane, zrovna tak vy, pane Vondrášku,“ řekla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Ta zrůda v lidské podobě byla na fakultě již v čase 13.23. Jsou k dispozici kamerové záznamy, je znám fakt, jak ta zrůda dojela do Prahy, tzn. spoj, čas, že si zbraně dovezl v kufru,“ uvedla s tím, že šílený vrah strávil na fakultě předtím, než začal střílet, téměř dvě hodiny.

  „On nastolil to ticho. Ohlušující ticho. A ono opravdu bylo. Navíc pan Rakušan nezapomněl prezentovat, že bylo vše ze strany policie v pořádku, a to již dnes víme, že tak rozhodně nebylo,“ řekla dále k ministrovi vnitra. A žádá vyvození důsledků pro viníky této tragédie, o které je přesvědčená, že se jí dalo zabránit. „Nemuselo se stát!“ myslí si Šimůnková. A i to, že mlžení a „vymlčování“ okolo celé kauzy je záměrné. „Jde v první řadě o politiku, o nepošpinění obrazu všech zainteresovaných před volbami, o moc, či o funkce a jejich zachování. A to je naprosto nepřijatelné, s tím se nikdy nesmířím,“ dodala.

  Pískovcový menhir

  V dočasném pomníku, který připomíná oběti tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, si může každý najít svůj význam. Při ukotvení přírodní plastiky se na tom shodli akademický sochař Vojtěch Adamec a proděkan FF UK Martin Pehal. Pomník stojí přímo před budovou fakulty. Zástupci fakulty a univerzity ho představili minulý pátek, kdy uplynulo půl roku od této děsivé události. Pískovec váží asi osm tun, vysoký je asi tři metry, uvedl David Vacek, ředitel lomu Vyhnánov, odkud kámen pochází. Lom fakultě kámen daroval jako vyjádření soucitu pozůstalými.

  S využitím ČTK  Nepřehlédněte