Jste zmrzlíci, ale chce se vám na výlet? Co si vyjet Severočeskou transverzálkou?

27.11.2021
Fefík

Jednou z nejromantičtějších tratí v Libereckém kraji je nejmladší část takzvané Severočeské transverzálky – úsek z České Lípy do Liberce. Projíždí se na ní hned pěti tunely a krásné výhledy nabídnou i dva viadukty.

Trať vznikla hlavně proto, aby se po ní dalo převážet  podkrušnohorské uhlí do průmyslového Liberce. Dnes se využívá i pro účely osobní dopravy včetně rychlíků spojujících obě krajská města, jimiž jsou Liberec a Ústí nad Labem.

Velkým oříškem byl pro stavitele Ještědský hřeben, protože tam je úsek trati nejstrmější a musel být postaven tak, aby jej bez problému zdolaly vlaky plně naložených vozů s uhlím. Trať byla nakonec vedena pěti tunely, z nichž nejdelší je Ještědský, který měří 815 metru a dělníci ho razili dva roky a dva měsíce.

Jedním z nejznámějších míst, které se na trati nalézají, je železniční viadukt v obci Novina. Je postaven právě z kamene, který byl vytěžen při ražbě Ještědského tunelu. Vysoký je 29,5 metru a dlouhý okolo dvou set metrů. Druhý, menší viadukt se pak nachází asi o 500 metrů dál.

Hamrštejn, hrad, na kterých se dostanete jedině po svých, vlakem nebo transbordérem

 

V okolí trati lze podnikat i pozoruhodné výlety. Chladuvzdorní cyklisté se mohou vypravit na první cyklostezku v Libereckém kraji, která byla vybudována na místě zrušené železniční trati. Měří 4,3 kilometru a vede z České Lípy do místní části Vlčí Důl. Tato nenáročná, asfaltem pokrytá cesta je vhodná pro rodiny s dětmi nebo in-line bruslaře. Společnost na trase dělají meandry řeky Ploučnice, popravdě by to ale chtělo spíš stánek se svařákem.

Kousek od stanice Křižany se nachází Solvayův lom, ve kterém se do roku 1915 těžil vápenec. Ten se na nádraží dopravoval lanovkou a následně se po železnici vozil do chemické továrny v ústeckých Neštěmicích, kde se z něj vyráběla soda. Dnes vládu nad lomem převzala opět příroda, a tak se v něm daří vzácným druhům rostlin. V průběhu těžby byly odkryty krasové dutiny a jeskyně, ve kterých se daří netopýrům. Na vrcholku lomu se nalézá vyhlídka s nádherným výhledem na Lužické hory a Ralskou pahorkatinu.

Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte