K tradici adventního času patři i barborky. Právě dnes 4. prosince je čas si je natrhat

4.12.2021
Táňa Pikartová

Dnes bychom si měli utrhnout pár větviček z třešně a do Vánoc bychom se měli dočkat květů. Alespoň tak praví pranostika. Hlavně by tak prý měly učinit nezadané dívky a ženy.

Traduje se, že dívka, které větvička vykvete do Vánoc, může do roka očekávat ženicha. Vdavek chtivé dívky chodívaly dokonce větvičky třešní trhat ještě za úsvitu, protože věřily, že kouzlo barborky bude ještě silnější, díky prvním ranním slunečním paprskům, které se jich dotkly.

Barborky jsou větvičky zahradních třešní nebo višní, stejně můžeme dát do vázy větvičky třešně ptačí, nebo mandloně. Ovšem nejspolehlivější dřevinou, která na Vánoce vykvete je zlatý déšť.

To, aby větvičky skutečně na Vánoce vykvetly, záleží na jejich vhodném výběru, protože ne všechny pupeny nesou zárodky květů. Pupeny květů jsou kulatější a blízko u sebe a rostou spíš na jižní nebo osluněné straně koruny stromu.

Natrhat si barborky však nemusí jenom ženy, které by se rády vdaly a věří, že jim k tomu pomohou květy třešňových větviček, ale protože symbolizují konec zimního slunovratu a příchod nového roku, jsou jedinečnou okrasou Vánoc pro každého.

Připomeňme, že sv. Barbora je také patronkou mnoha profesí, především horníků, kteří například nechávali svítit ve štolách přes noc takzvané Barbořino světlo. Je také patronkou pokrývačů, stavebních dělníků, tesařů, architektů, kuchařů nebo řezníků. Podle legendy je svatá Barbora také patronkou týraných a opuštěných dětí.

 


Témata:

Nepřehlédněte