K vánočním svátkům patří neodmyslitelně i květiny, řezané i v květináčích

4.12.2021
Táňa Pikartová

Ve svátečně vyzdobeném bytě vypadají velmi dobře chryzantémy, orchideje, vánoční hvězdy, azalky a bramboříky

Na okenní parapet se skvěle hodí hyacinty, které upoutají nejen jemně zbarvenými kvítky, růžovými, bílými, fialovými nebo modrými, ale i výraznou vůní.

Z Číny a Japonska pocházejí azalky. Kvetou jen šest až osm týdnů a vyžadují poměrně dost velkou péči, ale výsledek je přímo skvostný. A abychom ho dosáhli, koupíme rostlinu, u které minimálně třetina poupat ukazuje barvu. V období růstu a tvorby poupat azalce stačí teplota kolem 10 °C, takže se v přetopeném pokoji rozhodně nebude cítit dobře. Ideálním místem, kde se jí bude dobře dařit je třeba zimní zahrada, případně parapet mezi okny nebo v chladné chodbě. Azalka sice potřebuje dostatek vláhy, ale zase ne příliš. Ideální je pravidelná zálivka.

Neodmyslitelnou součástí vánočně vyzdobeného interiéru jsou také vánoční hvězdy, které pochází z Mexika. Korunou její krásy jsou listeny. Ačkoliv jsme zvyklí na sytě červené a šarlatové, vánoční hvězda může být zbarvená i růžově nebo lososově. Pro zálivku používáme vlažnou vodu a dbáme na to, aby byla na světlém místě bez přímých slunečních paprsků a pamatujte na to, že by neměla stát v blízkosti topení, na suchém vzduchu jí totiž začnou opadávat listy.

Ideální teplota prostředí je mezi 15 až 22 stupni a nutno pamatovat na to, že je stejně jako na průvan citlivá i na zálivku, v misce by rozhodně neměla zůstávat voda, proto zaléváme jen málo a přebytečnou vodu z misky vodu vylijeme. Život vánoční hvězdy s koncem Vánoc ale nemusí končit. Květina se dá sice udržet do dalšího roku, ale je třeba počítat s tím, že horní červené listy opadají a květina zůstane zelená.Nepřehlédněte