Její vítěz bude vyhlášen v dubnu, informovala členka krajské hodnotící komise Jelena Kriegelsteinová z územního pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti.
„Za dobu realizace programu regenerace město učinilo velký pokrok a nyní je již většina památkového fondu v městské památkové rezervaci v Karlových Varech obnovena,“ uvedla. Loni město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné opravě Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejzchátralejším objektům v Karlových Varech. Uvnitř objektu vznikl multifunkční výstavní prostor a upraveno bylo i okolí vyhlídky.
Na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se také brzy vrátí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město rovněž dokončilo loni. V loňském roce se také řada budov v městské památkové rezervaci dočkala nových fasád.
Lázeňské centrum Karlových Varů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992. Od 1. ledna 2018 byla zóna vládou rozšířena a povýšena na městskou památkovou rezervaci. Společně s dalšími deseti českými i zahraničními lázeňskými městy se Karlovy Vary v rámci sériové mezinárodní nominace Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) ucházejí také o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vyhlašovateli soutěže o historické město roku jsou ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100.000 korun a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže pak získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu jeden milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.
Z Karlovarského kraje se celostátním vítězem soutěže staly zatím Františkovy Lázně v roce 2004 a Cheb v roce 2014.
ČTK