• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • K. Vary zvítězily v krajském kole soutěže Historické město 2019

  11.2.2020
  Ondřej Matěj Hrubeš

  Město Karlovy Vary zvítězilo v krajském kole soutěže o titul Historické město 2019. V souboji o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón tak postoupilo do celostátního kola.

  Její vítěz bude vyhlášen v dubnu, informovala členka krajské hodnotící komise Jelena Kriegelsteinová z územního pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti.

  „Za dobu realizace programu regenerace město učinilo velký pokrok a nyní je již většina památkového fondu v městské památkové rezervaci v Karlových Varech obnovena,“ uvedla. Loni město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné opravě Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejzchátralejším objektům v Karlových Varech. Uvnitř objektu vznikl multifunkční výstavní prostor a upraveno bylo i okolí vyhlídky.

  Na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se také brzy vrátí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město rovněž dokončilo loni. V loňském roce se také řada budov v městské památkové rezervaci dočkala nových fasád.

  Lázeňské centrum Karlových Varů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992. Od 1. ledna 2018 byla zóna vládou rozšířena a povýšena na městskou památkovou rezervaci. Společně s dalšími deseti českými i zahraničními lázeňskými městy se Karlovy Vary v rámci sériové mezinárodní nominace Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) ucházejí také o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

  Vyhlašovateli soutěže o historické město roku jsou ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100.000 korun a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže pak získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu jeden milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

  Z Karlovarského kraje se celostátním vítězem soutěže staly zatím Františkovy Lázně v roce 2004 a Cheb v roce 2014.

  ČTK  Nepřehlédněte