K žádosti o odvolání předsedy ÚOHS se přidá Liberecký kraj

12.8.2020
Redakce

„Aby o odvoláních nerozhodovala jenom jedna osoba, ale ideálně grémium nebo kolegium,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj podle něj podporuje názor Transparency International a dalších organizací, že je nutné, aby byla omezena současná nadměrná koncentrace rozhodovacích pravomocí v rukou jednoho člověka.

Odvolání Rafaje chce navrhnout prezidentovi Miloši Zemanovi po dovolené premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace a také Ústecký kraj. Odvolání šéfa antimonopolního úřadu je v kompetenci prezidenta. Rafaj v prohlášení pro média už dříve uvedl, že respektuje pravomoc vlády jeho odvolání navrhnout, ale nedomnívá se, že by pro jeho odvolání byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS.

Fungování antimonopolního úřadu kritizuje vedení Libereckého kraje dlouhodobě. Ve výzvě, kterou zašle vládě, uvede i důvody pro odvolání Rafaje. „Uvádíme tam naše dva konkrétní případy, ve kterých nám dal nakonec po několika letech za pravdu i Krajský soud v Brně,“ uvedl Půta. Jedním z nich bylo podle něj rozhodnutí o zadávacím řízení na nový odbavovací systém do autobusů. ÚOHS loni zadávací řízení zrušil a zakázal uzavřít s vítězem smlouvu. Druhý případ se týká zákazu nákupu akcií ČSAD Liberec, které chtěl získat Liberecký kraj.

Oprava hlediště za 4,4 milionu korun je dokončena. Červenou barvu v Libereckém divadle nahradila krémová

„Jsme dlouhodobě znepokojeni přístupem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a jeho stávajícího předsedy v oblasti přezkumu veřejných zakázek. Jejich postupy vykazují znaky svévole, nepředvídatelnosti, nezávislosti a nestrannosti. Tím způsobují neúměrné průtahy v procesu zadávání veřejných zakázek a zadavatelům tak brání poptávat to, co potřebují,“ dodal Půta.

Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být podle zákona nemůže.

vera/čtk

Zemědělci v Libereckém kraji mají zpoždění. Sklizeň je ale zatím nadprůměrnáNepřehlédněte