Zemědělci v Libereckém kraji mají zpoždění. Sklizeň je ale zatím nadprůměrná

11.8.2020
Redakce

Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberecko a Jablonecko řekl, že sklizeň oddálilo chladno v květnu a červnu. „Máme zpoždění týden až deset dnů, na druhou stranu výnosově, aspoň tady na severu, jsme na tom dobře,“ uvedl. Podle něj k letošní lepší sklizni pomohlo, že v květnu a v červnu na rozdíl od loňska pršelo. „Loni byla zrna drobná a seschlá,“ dodal.

V průměru na hektar dává řepka letos zatím 3,64 tuny. Lepší byl naposledy rok 2014 s výnosem 3,9 tuny na hektar. Letos zbývá v kraji sklidit posledních 263 z 5047 hektarů s řepkou. Do poloviny se blíží sklizeň obilí. Průměrný výnos na hektar je zatím 6,56 tuny, což by bylo rekordní. Po zkušenostech z předchozích let se dá ale očekávat, že průměrný výnos se bude postupně snižovat. Nejlepší byl v tomto směru za posledních 16 let rok 2014 s 5,79 tuny na hektar.

U konce je letos z obilí jen sklizeň ozimého ječmene s průměrným výnosem 6,69 tuny na hektar. Loni to bylo 6,09 tuny. Z poloviny jsou letos sklizena pole s pšenicí ozimou a kolem 15 procent plochy oseté jarním ječmenem, jarní pšenicí, žitem a tritikale. Sklízet se zatím nezačal oves.

vera/čtk

Neobvyklé stavbě v Okrouhlé se navrací původní podoba. Jde o bývalou vzorkovnu chrámových okenNepřehlédněte