Kam se poděla důstojnost? Většina seniorů odchází do domova důchodců proti své vůli

28.11.2017
Kamila Steinbachová

Podle Českého statistického úřadu by se mohl počet lidí starších 65 let do roku 2050 zdvojnásobit. Pokud tedy dnes žije v České republice přibližně 1,5 milionu seniorů, v polovině 21. století jich budou zhruba 3 miliony. Péče o seniory u nás ale stále není zcela dořešena. Lidé ve vyšším věku by rádi trávili co nejdelší možnou dobu v domácím prostředí, a to v uspokojivé kondici zaručující dostatečnou míru soběstačnosti. Řada lidí ale kvůli vytížení rodinných příslušníků a snížení soběstačnosti odchází do domovů pro seniory předčasně a často i proti své vůli. Mnohdy souhlasí jen z racionálních důvodů – nechtějí být mladým „na obtíž“. Jak ale prokázalo například šetření Americké asociace osob v důchodu (AARP), domácí péči preferuje 89 % seniorů. Preference českých seniorů v tomto ohledu zřejmě nebudou příliš odlišné.

I děti umírají, proč před tím společnost zavírá oči?

Senioři potřebují kontakt s mladšími

„Starším lidem chybí možnost si popovídat, sdílet svoje radosti a starosti. Touží po užším spojení s dětmi a vnoučaty, ale jsou rádi, když si mohou promluvit s kýmkoliv mladším. Nabíjí je to a posouvá dále. Obecně platí, že sociální kontakt prospívá zdravotnímu stavu a podporuje dobrý výsledek léčby,“ říká praktický lékař z ordinace Familymed MUDr. Vladimír Marek. Stejný názor zastává MUDr. Norbert Král z ordinace Vyšehrad v Praze. „Velká část pacientů skrývá svoji touhu po společenském styku za zdravotní problémy. Mám pacientku, která špatně slyší. Syna má v Německu, cítí se zcela izolovaná od okolí a trpí tím. Cokoliv, co by těmto lidem pomohlo vyjít z izolace, velmi vítám. Otázkou bude, zda příbuzní seniorů do pomoci svým bližním investují,“ dodává MUDr. Král.

Nevíte co s pacientem? Pošlete ho na internu. Podle lékařů je situace neudržitelná

Najděte pro svého seniora „hlídačku“

Rodiny, které se z jakýchkoliv důvodů nemohou postarat o své starší členy, kteří vyžadují asistenci a pomoc, nemusejí ihned pátrat po volném místě v domovech pro seniory. Místo toho mohou využít služeb domácí péče. Takovou službu poskytuje kromě řady agentur domácí péče například nový server hlídačky.cz, který sdružuje pečovatele a pečovatelky s různou mírou zkušeností (podle potřeby seniora). Některé „hlídačky“ mohou pomáhat třeba jen s úklidem, nákupem či přípravou jídla, jiné mohou mít i klasické zdravotnické vzdělání a kromě těchto běžných činností mohou poskytovat i plnohodnotnou pečovatelskou, resp. ošetřovatelskou péči, neboť mají zkušenosti s lidmi trpícími Alzheimerem, Parkinsonem či stařeckou demencí apod.

Lékaři útočí na elektronické recepty. Kvůli podezření na korupci podávají trestní oznámeníNepřehlédněte