• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kam si zajít pro Betlémské světlo? Putuje do všech koutů republiky

  12.12.2017
  Bohumil Brejžek

  Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světýlko zažehnuté v betlémské jeskyni, v níž se údajně narodil Ježíš Kristus, k nám letos dorazí již po devětadvacáté.

  Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa, čímž byla založena novodobá vánoční tradice.

  Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky Světlo ve tmě rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. Nechali se přitom inspirovat italskou pověstí o mladém křižákovi, který se zapřísáhl přinést do Florencie plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice. Od té doby z Vídně do Betléma každý rok létá chlapec nebo dívka, jenž vykonali nějaký dobrý skutek pro své blízké. Z rakouského hlavního města se poté rozváží plamínek do celého světa.

  Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Známe odpověď

  Betlémské světlo v České republice

  Betlémské světlo k nám tradičně poputuje z Vídně, kde se v sobotu 16. prosince v kostele na Rooseveltově náměstí uskuteční ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí Betlémského světla. To pak rakouští skauti a skautky předají skautským delegacím z celé Evropy. Za Česko tradičně přeberou plamínek skauti a skautky z Brna, kteří ho pak vlakem následně rozvážejí do všech koutů republiky a umisťují ho do institucí, jako jsou knihovny, na vánoční trhy, na náměstí měst a do kostelů.

  V České republice není šíření věčného světla spojené s žádnou charitativní sbírkou a spolu s plamínkem se šíří hlavně vánoční atmosféra a poselství konání dobrých skutků. Betlémské světlo bývá na řadě míst spojováno i s nejrůznějšími předvánočními akcemi a setkáními.

  Hodnotíme vánoční stromky Prahy-Západ. Jaký se vám líbí nejvíce?

  Pro Betlémské světlo si může přijít kdokoli, stačí s sebou mít lucerničku, do které si plamínek přenesete. Pokud lucerničku nemáte, nahradit ji může i kelímek či sklenice a čajová svíčka, vhodné je vzít si také vlastní špejli, pomocí které si oheň přeberete. Seznam míst, odkud si můžete Betlémské světlo odnést domů, najdete například na www.betlemskesvetlo.cz.

  FOTO: Kam si zajít pro Betlémské světlo? Putuje do všech koutů republiky

  Kam si zajít pro Betlémské světlo? Putuje do všech koutů republiky - Betlémské světlo 1Kam si zajít pro Betlémské světlo? Putuje do všech koutů republiky - Betlémské světlo 2Kam si zajít pro Betlémské světlo? Putuje do všech koutů republiky - Betlémské světlo se slaví a rozdává i ve Vestci


  Nepřehlédněte