• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kapři na letošní Vánoce zřejmě nezdraží. Možná jen u některých stánků

  9.12.2023
  Jan Štoll

  Cena nejoblíbenější ryby na štědrovečerní tabuli se letos nezvýší. Pohybovat se má okolo 130 korun za kilo živé váhy. Podle producentů ryb promítli zvýšené náklady už loni. Překvapit zdražením tak mohou jen prodejci na stáncích či obchodníci.

  „Dle slov rybářských podniků by letos nemělo ke zdražování ryb na Vánoce dojít,“ uvedl pro Náš Region ředitel rybářského sdružení Michal Kratochvíl. Dodal, že podle dosavadních informací se dá očekávat propad v produkci, ryb bude kusově méně a budou menší. Rybáři by ale podle něj neměli ryby zdražit kvůli růstu cen energií. „Další dopady současné situace nejsou hmatatelné,“ uvedl Kratochvíl. Podle něj poptávka po kaprovi na Vánoce neroste, spíše je meziročně konstantní. Co se týče ostatních druhů ryb lidé více experimentují, ať již zkoušejí jiné sladkovodní ryby, tak i mořské, dodal k trendům.

  I největší producent sladkovodních ryb, Rybářství Třeboň odhadoval výnos z podzimních výlovů na dva tisíce tun tržních ryb. Je to méně než desetiletý průměr. Rybářství, jemuž patří i Bošilecký rybník s rozlohou 200 hektarů, drží letos ceny stejné jako loni. Lidé si mohou kapry koupit na sádkách, kilogram za 119 korun. V Praze bude stát kapr 130 až 140 korun, stejně jako loni. Ryb pro český trh bude dost, přestože jich bude celkově letos méně kvůli chladnému jaru a letním teplotním výkyvům, uvedl předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek. „Vůbec jsme nezdražovali, protože letos nemáme důvod. V loňském roce byly drahé energie, doprava, ale v letošním roce je vhodné nechat ceny na téhle úrovni, přestože ten výlov bude nižší než loni, aspoň v našem regionu,“ okomentoval ceny Provázek pro server Blesk.

  Letošní ceny kapra mají zůstat na úrovni loňských i podle obchodního náměstka společnosti Blatenská ryba Václava Miloty. „Od nás půjde za 108 korun za kilogram. Ovšem ceny na stánku neovlivníme,“ řekl pro Deník. Také tato společnost nechce zdražovat proto, že skokové navýšení se konalo právě loni.

  Zdroj: VZ, Blesk, Deník


  Témata:

  Nepřehlédněte