Karviná bude mít výzkumný a vzdělávací park Eden za tři miliardy korun

29.6.2021
Jan Štoll

Skleníky vzniknou v oblasti bývalého černouhelného Dolu ČSA a mají být vytápěny díky zbytkovému teplu z dolů. „Plánuje se tam simulovat, jak vypadalo Karvinsko v minulosti, to znamená rybníky a zemědělská krajina. Vědci tam budou zkoumat, co příroda dělá s krajinou, jak to urychlit, co naopak nepoužívat a podobně. Mezi tím budou chodit lidé a dívat se, jak tam stromy, kytky a zvířátka rostou. Ta symbióza v Anglii funguje velmi dobře i komerčně, takže předpokládám, že by se to mohlo povést i tady,“ řekl hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS).

Projekt předložila opavská Slezská univerzita, která chce v Karviné založit novou fakultu, jež by se podle Unucky zabývala postiženými územími v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. „Slezská univerzita je přesvědčena, že zvládne tu vědeckovýzkumnou část, to znamená postavit fakultu, postavit skleníky,“ řekl náměstek.

Právě vybudování fakulty, skleníků a jejich vytápění by přišlo odhadem na tři miliardy korun. K tomu by ovšem bylo třeba postavit i komerční část, tedy hotely či restaurace. „V tuto chvíli máme rok na to, abychom našli strategického partnera, který zajistí hotely, restaurace. Pokud takový partner nebude, tak samozřejmě nebude ani Eden,“ řekl Unucka. Strategického partnera bude univerzita hledat spolu s Karvinou, která projekt podporuje.

„Myslím si, že čeští podnikatelé do toho půjdou. Věřím, že ten projekt bude úspěšný, protože je to něco, co Karvinou může nakopnout o 50 roků dopředu,“ řekl náměstek. V Británii jde podle něj o symbol úspěšné transformace. „Tato atrakce, která je napůl vědecká, napůl turistická přiláká každý rok více než milion lidí, kteří tam stráví pět a půl dne. Zaměstnává skoro 3500 lidí a je asi deset let hodnocená jako nejlepší turistická atrakce Anglie,“ řekl Unucka.

Angličané podle něj projekt nabízejí jako franšízu, takže odobné stavby se už ve světě budují, ale dosud žádná v kontinentální Evropě. Unucka řekl, že kraj má příslib od autora myšlenky Edenu, že by Slezskou univerzitu metodicky vedl.

Unucka řekl, že je rád, že kraj projekty pro Karvinsko schválil, protože jde o dobýváním uhlí nejvíce postižené území, kde je peněz opravdu potřeba. „Jsem rád, že projekty pro Karvinsko tvoří mix. Je tam průmyslová zóna, protože lidé někde musí pracovat, je tam záchrana šachty Gabriela, protože je potřeba poukázat na to, co tam bylo, je tam Eden. Jsem přesvědčený, že kombinace všech těchto projektů dokáže přenést Karvinou z dnešního neutěšeného stavu do 21. století a dá Karviné perspektivu,“ řekl Unucka.

Evropská unie významně finančně podpoří regiony, které jsou nejvíce závislé na uhlí, a pro které je přechod na nízkouhlíkové hospodářství nejnáročnější. Z programu Spravedlivá transformace má kraj dostat 18,9 miliardy korun.

Z Fondu spravedlivé transformace chce Moravskoslezský kraj financovat výstavbu Černá kostka. Dále Technologickou a podnikatelskou akademii a digitální, inovační a mediální laboratoř. Také Centrum veřejných energetiků a také projekt spolku MS Pakt nazvaný Trautom – kompetence pro 21. století.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte