• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kašna v Chrudimi je častým terčem vandalů. Město ji opraví

  16.9.2023
  Simona Knotková

  Město Chrudim chystá na příští rok opravu barokního morového sloupu s kašnou na náměstí. Vynaloží na to čtyři miliony korun. Poškozené jsou například vnitřní části kašny. Poslední větší oprava významné památky se uskutečnila v roce 2009. 

  „Vnitřek kašny je vyložen olověným plechem, který dosloužil. Jednak občas do toho někdo vlezl a plech prošlapal a jednak už je poškozen stářím, je křehký. Plech vymění odborná firma za nerez. Jsem zvědavý, co nám povolí památkáři,“ řekl starosta František Pilný (ANO).

  Technologie na úpravu vody jsou vedle kašny v podzemní šachtě pod dlažbou. Technologie je po letech fungování nefunkční, potřebuje modernizovat včetně chrličů. „Kašna se v roce 2009 vyložila olověnými plechy, aby voda neprosakovala ven, pod náměstím se udělal prostor pro vyrovnávací nádrž a čerpadla. Kašna nemá automatiku na míchání chemie, byla v ní nestejnoměrná koncentrace, která plechy také ničila,“ řekl Pilný.

  Kromě kašny restaurátoři v roce 2009 obnovovali i morový sloup. Barokní památka chátrá nejen věkem, ničí ji občas i vandalové. V roce 2016 opakovaně poničili chrliče, naposledy letos v létě způsobil škodu za 200 000 korun mladík, který na sloup vylezl. „Uvolnil pískovcový štít. A asi měl ostré boty a na sochách ulámal drobné pískovcové výčnělky, zhruba 15 kousků. Měli jsme ho kompletně na kamerovém záznamu, policie ho ztotožnila. Napsal nám sám od sebe, že škodu uhradí,“ řekl Pilný.

  Náklady na obnovu kašny budou odhadem 1,5 milionu korun, modernizace technologie s chrliči přijdou na 2,5 milionu korun. Město požádá o dotaci ministerstva kultury na obnovu městské památkové zóny.

  Chrudimští stavěli morový sloup Proměnění páně jako poděkování za to, že se jim v roce 1713 vyhnula nákaza. Základní kámen posvětili v roce 1719 a v roce 1792 práce na něm skončili. Podle památkářů má dílo vynikající slohové kvality nadregionálního významu.

  Na stavbu přispěla městská rada a šlechtičtí donátoři. Na výzdobě se podíleli sochaři Giovanni Battista Bulla, Jan Pavel Cechpauer, Ignác Rohrbach, na štafírování patrně Jiří František Pacák, na návrhu sloupu stavitel Jiří Quadroni.

  Sloup tvoří skalisko, jehož výklenky a svahy zaplňují sochy protimorových patronů, Panny Marie, křesťanských světců a mučednic, vše završuje výjev Proměnění Páně s apoštoly a svatou Trojicí. Třídílná kašna s chrliči v podobě lvů byla ke sloupu přistavěna později, ve čtyřicátých letech 19. století.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte