• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kde najdete Památky roku 2022?

  22.3.2023
  Simona Knotková

  Památkami roku 2022 se staly špýchar, který je součástí usedlosti v obci Myštice v Jihočeském kraji, a obnova zahrady ve Slaném ve středních Čechách. Ocenění v úterý udělilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska při zahájení konference v Praze na Žofíně. Cena patří majitelům památek z řad soukromníků, měst, církve i dalších vlastníků.

  Do soutěže se letos přihlásilo 45 objektů, ty ani nemusejí být státem prohlášenými kulturními památkami. Pořadatelé oceňují majitele, kteří jsou si vědomi kulturně historických stránek svých objektů a podle toho o ně pečují.

  Soutěž má dvě kategorie, špýchar v Myšticích zvítězil v kategorii Malá obnova, tedy ta, která stála do dvou milionů korun. Objekt se nachází v areálu nevelké vesnické usedlosti. Samostatně stojící zděný špýchar loni prošel celkovou rekonstrukcí krovu. Střecha je pokrytá žitnými došky a hřeben šindeli. Majitelé se pro obnovu rozhodli i přesto, že budovu chtějí nadále užívat jako dílnu, sklad zemědělských strojů a nářadí a sušárnu plodů a bylin. Na celkové náklady 543 000 korun přispělo ministerstvo kultury 405 000 korun, zbytek zaplatili majitelé.

  Druhé místo v této kategorii získala obnova rodného domu slavného psychologa Sigmunda Freuda v Příboře na Novojičínsku, která loni navázala na vznik nové stálé expozice. Třetí místo z deseti finalistů v této kategorii dostala obnova varhan z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích, části Uherského Hradiště ve Zlínském kraji.

  V kategorii Velká obnova, teda ta s náklady nad dva miliony korun, zvítězilo město Slaný s první etapou obnovy historického prvorepublikového parku Kumpánova zahrada, které se v místě říká Benar. Připomíná minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou a je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném. Zahrada vznikla roku 1939 podle návrhu o zahradního architekta Josefa Kumpána (1885 až 1961). Od roku 2018 je zahrada s vilou kulturní památkou a dnes je ve vlastnictví Města Slaný.

  „Od roku 2012 jsme přemýšleli, zda park převezmeme do majetku města. Až v roce 2018 jsme jako zastupitelé park převzali. Netušili jsme, co nás čeká, ale vidím, že jsme šli správnou cestou,“ řekl v úterý starosta Martin Hrabánek. Náklady na obnovu zahrady byly téměř 28 milionů korun.

  S obnovou parku město začalo v roce 2020, muselo řešit nebezpečný odpad, který se musel odvážet. Do zahrady se vrátila socha Dámy po koupeli, zrestaurován a obnoven byl chrlič vody v podobě lva, který byl zasypán pod zemí. Vznikla replika původní kašny ve tvaru čtyřlístku, do parku byly vysazeny stromy a květiny.

  Na druhém místě v této kategorii se umístila obnova hrobky rodiny Brass v malinké vesničce Dolním Podluží na česko-německých hranicích v Ústeckém kraji. Třetí místo v kategorii s 12 finalisty patří záchraně kostela sv. Petra a Pavla ve Strýčicích v jižních Čechách. Kostel se daří zachránit díky spolupráci místních obyvatel s potomky odsunutého původního německého obyvatelstva.

  Sdružení soutěž založilo pro větší motivaci majitelů historických objektů k jejich ochraně, do soutěže se mohou hlásit i majitelé objektů, které kulturní památkou nejsou. O titul může usilovat nejen hrad, zámek, kostel, divadlo, ale i vojenský nebo zemědělský brownfield či veřejný prostor. První ceny byly udělené za rok 2013.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte