Kde si v Česku užít příjemných 10 stupňů? Existuje takové místo!

4.8.2022
Redakce

Zatímco nejvyšší teploty v Královéhradeckém kraji ve středu šplhaly přes 30 stupňů Celsia, v soutěsce Sibiř v Teplických skalách na Náchodsku se v 11:30 pohybovaly jen kolem 10 stupňů. Není divu, že v letních vedrech jsou skalní města v Adršpašsko-teplických skalách vyhledávaným místem. Podle Beaty Radoňové z městského infocentra v Teplicích nad Metují se průměrná roční teplota v soutěsce Sibiř mezi vysokými skalami pohybuje od šesti do osmi stupňů Celsia. Teplické skály patří městu Teplice nad Metují.

„Zájem o Teplické skály je v těchto dnech enormní, je jedno jestli je všední den nebo víkend. Například v úterý jsme prodali 1148 vstupenek. Ve skalách je v letních vedrech příjemněji, lidé se tam mohou zchladit. Třeba v soutěsce Sibiř je v létě teplotní rozdíl minimálně 15 stupňů Celsia, je to tam trochu lednice,“ řekla Radoňová.

Podle ní to ale není zdaleka jediný důvod, proč je o Teplické skály v těchto dnech takový zájem. „Hlavním důvodem je to, že v sousedním Adršpachu zavedli rezervační systém a lidé k nám jezdí s tím, že do adršpašských skal se nedostali,“ řekla Radoňová.

Loni za celý rok byla návštěvnost Teplických skal více než 13 500 lidí, přičemž letos od začátku roku do konce července zhruba 24 200 lidí. Upozornila, že letos v létě se do návštěvnosti Teplických skal promítla i situace v národním parku České Švýcarsko na Děčínsku, kde již více než týden hoří. „Řada lidí, která k nám přijela, měla v plánu navštívit České Švýcarsko, ale kvůli tomu, co se tam děje, musela změnit plány,“ řekla.

Soutěskou Sibiř vede prohlídkový okruh, turistům je tedy běžně přístupná. Průchod mezi skalami v soutěsce je v některých místech široký maximálně dva metry. Led se tam drží často i do začátku června. Vzhledem ke specifickým klimatickým podmínkám si získala také pozornost biologů a dalších vědců, například nabízí několik vegetačních stupňů rostlin. K vidění jsou tu jak suchomilné vřesy a brusinky, horské kapradiny a borůvky, tak i chladnomilné rostliny, které mají díky dlouho se držícímu ledu a sněhu zkrácené vegetační období.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte