• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Kdy řádil skutečný falešný vrchní a kdo ho původně měl hrát ve filmu?

    Kdo by neznal Josefa Abrháma, coby falešného vrchního z filmu Vrchní, prchni. Podobný případ se skutečně stal. Ve filmu hrály i takové hvězdy jako Menšík, Brodský či Suchý. Proč je všechny ale nakonec vystřihli a proč nebyla Patrasová v erotické scéně bez kalhotek?

    Film pánů Svěráka a Smoljaka Vrchní, prchni z roku 1980 patří ke klenotům české kinematografie. Může se zdát jako holá fikce, ale případ falešného vrchního se skutečně stal. Bylo to hned po skončení druhé světové války v Anglii. Muž, který pracoval jako číšník, přišel o práci a rozhodl se tímto způsobem pomstít. Vybíral si velké restaurace, které dobře znal a postupoval podobně jako filmový Dalibor Vrána. Brzy jej však chytli a ve vězení si odseděl tři roky nepodmíněně. Ironií osudu je, že si přišel v přepočtu na 800 korun.

    Ani pokus, který provedli čeští novináři před téměř deseti lety, nedopadl o mnoho lépe. Obešli se stejnou fintou několik restaurací, ale bez úspěchu. Až v restauraci U Rudolfina zinkasovali 130,- bez povšimnutí vrchního i zbylého personálu.

    Jak vidno, reální hosté i reální vrchní si zřejmě dávají větší pozor, kdo v restauracích kasíruje a hláška „u kolegy“, která již zlidověla, se v českých hospodách neslyší. Ačkoliv, námět celého filmu prý vznikl poté, co si Zdeňka Svěráka v jedné pražské restauraci skutečně spletli s číšníkem.

    Ve filmu si zahráli Menšík, Brodský či Brzobohatý, nakonec je vystřihli

    Režisér Smoljak původně zamýšlel do filmu zařadit i scénu, v níž měl falešný vrchní zavítat také do divadelního klubu s myšlenkou, že zkasíruje přítomné umělce. Překvapení herci mu ovšem odmítají zaplatit, protože jsou zvyklí, že se jim útrata připisuje na účet. Scéna, ve které hráli sami sebe Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Jana Brejchová či Jiří Suchý, pak byla skutečně natočena. Avšak, do kin se nikdy nedostala, jelikož tehdejší dramaturg Filmového studia na Barrandově Ludvík Toman ji nechal vystřihnout, a to kvůli zákazu filmování, který měl Jiří Suchý.

    I režie a hlavní role měly být jiné

    Zdeněk Svěrák psal původně scénář pro režiséra Jiřího Menzela a hlavní role se měl ujmout Petr Nárožný. Když film nakonec Menzel viděl na festivalu v Novém Města nad Metují, stiskl vedle sedícímu Svěrákovi koleno a řekl: „Vidíš, takhle hezky bych to já nikdy nenatočil.“

    Pikantní scéna ještě pikantnější

    Původně chtěl režisér Smoljak známé sprchování Dády Patrasové natočit i bez kalhotek. Jenže herečka tvrdila, že to nejde kvůli menstruaci. „Já jsem to respektoval,“ vzpomínal Smoljak. „Teprve později mi bylo jinými vysvětleno, že scéna šla natočit bez kalhotek i v takové situaci. Dneska lituji, že jsem si tehdy nedupnul!“

    Zdroj: CSFD



    Nepřehlédněte