• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Když ne lanovka, co tramvaj? Praha 8 chce most do Podbaby

  20.5.2024
  Fefík

  Zastupitelé Prahy 8 požadují po pražském magistrátu co nejdříve zahájit řízení EIA pro zamýšlený tramvajový most z Podbaby do Troje. Chtějí zjistit, zda je možné tramvajovou trať a most vůbec vystavět.

  Radnice osmičky rovněž vyzývá Prahu, aby dočasně zavedla autobusovou linku spojující obě městské části tunelem Blanka. Výzvu ve středu schválili zastupitelé.

  Zejména minulé vedení radnice prosazovalo nahradit chybějící spojení lanovkou z Podbaby přes Troju do Bohnic. Úředníci magistrátního odboru ochrany prostředí ale záměr letos v únoru v řízení EIA zamítli.

  Podle dřívějších vyjádření magistrátu i dopravního podniku je zavedení veřejné dopravy v těchto místech technicky velmi náročné. Tramvaj z Podbaby bude vyžadovat nový most přes Vltavu a téměř kilometrový ražený tunel ve skále nahoru do Bohnic.

  Lanovka měla být rychlým dočasným řešením, jelikož tramvajová trať se nezačne realizovat dříve než v roce 2030.

  Právě posudek EIA se může stát pro zamýšlený most osudným. Lanovka kladné stanovisko EIA nezískala kvůli přílišnému zásahu do krajiny.

  Praha 8 pokřtila fontánu na Ládví po architektovi oceňovaného sídliště Ďáblice

   

  Podle radního Tomáše Slabihoudka (TOP 09), který dokument k projednání předložil, jde o to, aby město začalo projekt tramvajového mostu připravovat, doslova se vyjádřil, že jde o pošťouchnutí.

  Opoziční zastupitelé na zasedání navrhli, aby Praha 8 jako dočasné řešení do doby dokončení mostu požadovala, aby z osmé části jezdila do šesté nová autobusová linka. Její trasa by vedla ulicí V Holešovičkách a tunelem Blanka.

  Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8) ale upozornil, že zavedení linky tunelem Blanka by mohlo narazit na bezpečnostní opatření, protože je složité evakuovat větší množství lidí z dopravního prostředku. „Jako profesionální hasič jsem zažil několik cvičení a není to nic jednoduchého,“ řekl.

  Bohnice znovu přivítají festival Mezi ploty, tentokrát pod záštitou prezidenta

   

  Cílem Prahy 8 by mělo být tramvajové propojení s Prahou 6 a mít hotovou kompletní severní tramvajovou tangentu v části Podbaba – Troja – Bohnice – Kobylisy, a to co nejdříve. Navržená tramvajová trať tvoří funkční celek s již připravovanou tramvajovou tratí Kobylisy – Bohnice. Ke smysluplnosti celého projektu je ale potřeba prověřit, zda navazující úsek Podbaba – Troja – Bohnice je schopen projít posouzením vlivu na životní prostřední (EIA). Pokud by se ukázalo, že ani tato forma propojení není průchozí, je potřeba znovu posoudit výstavbu samotného úseku Kobylisy – Bohnice.

  Zastupitelstvo Prahy 8 proto vyzvalo hlavní město, aby se plně soustředilo na brzké zahájení zjišťovacího řízení EIA úseku Podbaba – Troja – Bohnice.

  Podle plánu vedení Prahy povede z Podbaby do Troje tramvajová trať po novém mostě, který povede přes špičku Císařského ostrova. Následně tramvaje pojedou tunelem do Bohnic. Náklady by měly být podle předpokladů 6,5 miliardy korun, stavba by mohla začít v roce 2030 a trvat čtyři roky.

  Zdroj: Praha 8


  Témata:

  Nepřehlédněte