• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Praha 8 pokřtila fontánu na Ládví po architektovi oceňovaného sídliště Ďáblice

  19.5.2024
  Fefík

  Na náměstí Ládví byla po více než 30 letech uvedena do provozu historická fontána. Umělecké dílo z roku 1985 prošlo i s okolní odpočinkovou zónou v posledním roce náročnou rekonstrukcí.

  Finančně se na ní podílely Praha 8, společnost PENNY a hlavní město Praha. Na památku hlavního architekta sídliště Viktora Tučka byla fontána pokřtěna jeho jménem.

  Fontána s okolní odpočinkovou zónou byla vybudována v polovině 80. let jako poslední součást náměstí Ládví. Jejím autorem je Viktor Tuček mladší, syn hlavního architekta sídliště Viktora Tučka. Přispěl tak k oživení náměstí vodním prvkem, s nímž se původně nepočítalo. V průběhu desetiletí však fontána strádala. Její fungování nepamatovala celá generace místních obyvatel, až se postupně začalo mluvit o její demolici.

  Záchrana přišla v roce 2022, kdy se na základě přání obyvatel sídliště podařilo městské části dosáhnout dohody na její obnově. „Samotný proces byl velmi složitý. Fontána byla v tak špatném stavu, že nikdo neměl odvahu se k ní aktivně přihlásit, natož přijít s vlastním plánem rekonstrukce. Museli jsme tedy zprvu začít hledat, kdo má fontánu ve svém majetku. Jakmile byly základní věci vyjasněny, mohli jsme se s partnery pustit do revitalizace. Ta měla tři etapy – opravu samotné fontány, rekonstrukci okolí včetně dodání nového mobiliáře a tvorbu záhonů s květinami,“ řekl místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).

  Odpočinková zóna byla doplněna designovými lavičkami ze sibiřského modřínu, novými odpadkovými koši a pítkem. Kombinace původní fontány s moderními technologiemi a mobiliářem tak představuje symbolické pojítko mezi historií a současností na sídlišti Ďáblice.

  Bohnice znovu přivítají festival Mezi ploty, tentokrát pod záštitou prezidenta

   

  Fontána je mezi lidmi velmi oblíbená, ačkoliv byla dosud z důvodu nefunkčnosti opomíjená a neměla ani oficiální název. Její pokřtění jménem architekta Viktora Tučka pomůže připomenout historii sídliště i jeho architektonické a urbanistické kvality,“ vysvětlil Hřebík.

  Praha 8 chce zároveň v obnově vodních prvků a uměleckých děl na sídlišti Ďáblice pokračovat. „Naší filozofií je postupně modernizovat sídliště, ale se zachováním jeho původních hodnot. Proto se chceme zaměřit i na obnovu cenných plastik. Již příští rok by se mohl vrátit oblíbený Žabák od Vincence Vinglera, jehož fontánka byl vyhledávaným místem pro setkávání u koupaliště Ládví. Zároveň zvažujeme možnosti návratu dalšího vodního prvku – Prameníku od sochaře Vladimíra Kýna,“ dodal Hřebík.

  Vysočanská a prosecká džungle na radnici

   

  Viktor Tuček (1925 – 1994)

  Svoji profesní dráhu začal v roce 1954 v Ústí nad Labem, kam odešel spolu s dalšími architekty projektovat výstavbu prvních panelových sídlišť v celém severočeském regionu. Kromě spolupráce na ústeckém sídlišti Skřivánek je autorem známé budovy Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, administrativní budovy Prefa a železniční polikliniky.

  Po návratu do Prahy v roce 1966 díky těmto zkušenostem převzal vedení ateliéru, který připravoval projekt sídliště Ďáblice. Ten navázal na soutěžní návrh architektů Vlastimila Durdíka a Jiřího Novotného z roku 1963. Dále jej rozvíjeli Josef Polák, Vojtěch Šalda a Viktor Tuček, jenž se následně vedení projektu věnoval až po jeho realizaci. Bytová výstavba na sídlišti probíhala v letech 1968 až 1975.

  V Ďáblicích se díky příznivým okolnostem podařilo dosáhnout v kontextu možností stavební výroby dobrého výsledku, jenž se řadí mezi nejkvalitnější sídliště v České republice. Lokalita si dodnes zachovala svůj ucelený koncept se svébytným charakterem.

  Zdroj: Praha 8  Nepřehlédněte