Obdivovat mohou návštěvníci historické i novodobé portréty hereckých hvězd i fotografie z inscenací renomovaných velkých i studiových scén napříč republikou. Autory snímků jsou například František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola, Jaroslav Krejčí, Viktor Kronbauer nebo Bohdan Holomíček.
Významná úloha fotografie
Pořadatelé připomínají, že fotografie vždy hrála významnou úlohu v propagaci divadel a nabízejí tak k vidění historické i současné plakáty, programy a další reklamní materiály například Národního divadla v Praze, Osvobozeného divadla, Divadla za branou, Činoherního klubu, Švandova divadla či Divadla Husa na provázku.
V roce 100. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků nechybí ani dokumentace spoluúčasti divadelníků na zlomových momentech novodobých českých a československých dějin. Několik set fotografií s divadelní tematikou doplní i expozice vývoje fotografických aparátů a fotografické techniky.
Pomohli i sběratelé
„Výstava je vyvrcholením dlouholeté a intenzivní práce, které se Institut umění – Divadelní ústav v oblasti dokumentace divadelní fotografie věnuje,“ říká jeho ředitelka Pavla Petrová s tím, že poděkování patří spolupořadateli Národnímu muzeu i řadě dalších institucí a soukromým sběratelům, bez nichž by výstava takového rozsahu a kvality nemohla dosáhnout.
Výstava potrvá do 24. června a nechybí ani bohatý doprovodný program. Už na tuto neděli je naplánována dílna pro děti, v níž si vyrobí svůj fotoaparát. Připraveny jsou také komentované prohlídky i dílny pro seniory. Po dva víkendy zpestří návštěvníkům výstavu fotografický ateliér Vandy Hybnerové.
Expozici, která je součástí oslav 100. výročí založení Československa, pořádá Institut umění – Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem. Shlédnout ji je možné denně vždy od 10.00 do 19.00 hodin, ve dnech konání koncertů Pražského jara dokonce až do 20.00 hodin.