• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jak uctít 100 let Československa? Pátrejte po Stromech svobody

    8.11.2017

    Sté výročí založení Československa si příští rok připomenou Češi a Slováci. Naplánována je proto celá řada akcí, například výstav nebo programů pro školy. Lidé ale mohou také pomoci hledat Stromy svobody.

    Kampaň Stromy svobody 1918-2018 pořádá nadace Partnerství. Jejím smyslem je pátrání po Stromech svobody, které byly vysazeny v letech 1918 a 1919 na počest republiky a k připomínce svobody a demokracie.

    Hledají se však i stromy, které obce či spolky a občané vysadili u stejné příležitosti v pozdějších letech. „Samotnou kampaň podporují organizace jako například Post Bellum, Česká rada dětí a mládeže, Sokol, Svaz měst a obcí a řada dalších,“ říká Adéla Mráčková z Nadace Partnerství.

    Pokud víte o stromu, který by zadaná kritéria splňoval, můžete ho zaregistrovat na webu kampaně www.stromysvobody.cz. Registrovány už jich byly desítky, kde se nacházejí, je možné sledovat na mapě na zmíněném webu. Cílem kampaně je objevit alespoň symbolických 1918 Stromů svobody a poznat jejich příběh, ale také uspořádat Den Stromů svobody příští rok 27. Října, a založit novou tradici oslav Dne vzniku Československa. „Kromě toho bychom rádi podpořili jejich vyhlášení za památné a jejich odborné ošetření na jaře 2018,“ dodala Adéla Mráčková.  Vyvrcholením kampaně bude celorepubliková výsadba nových Stromů svobody, zřejmě v říjnu 2018.

    Koncert proti totalitě se chystá k oslavám 17. listopadu

    100 let Československa v naší škole

    Připojit se k oslavám vzniku Československa mohou i školy, které se zapojí do soutěžního projektu, který připravilo Národní muzeum a Slovenské národné múzeum v rámci chystané společné Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy. Jde o  vzdělávací projekt „100 let Československa v naší škole“. Určen je projekt žákům druhých stupňů základních škol a středních škol.

    Podtitulem soutěže je „Rodino, vyprávěj!“. Cílem projektu je školáky a studenty zapojit do poznávání toho, jak se žilo v Československu, a to formou rozhovorů s příbuznými a známými. Všechny poznatky potom školy představí v rámci výstavy.

    Fotografickou dokumentaci k výstavě posoudí porota složená z členů autorského týmu Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy. Školní třídy navíc mohou vyhrát dvoudenní zájezd na Česko-slovenskou a Slovensko-českou výstavu do Bratislavy. Přihlášky lze zasílat do 30. listopadu, výsledné fotografie školní výstavy a krátkou anotaci je pak nutné nahrát na webové stránky Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy do 31. ledna příštího roku.

    Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

    Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět

    Pražské Národní technické muzeum zase připravuje u příležitosti výročí interaktivní výstavní cyklus Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět. A připojil se například i Klub českých turistů, jedna z nejstarších turistických organizací u nás, která si navíc připomíná 130 let od svého založení. Klub připravil projekt „100 let republiky, 130 let v pohybu“, který začal už v březnu a potrvá pochopitelně do 28. Října. Jde o speciální turistický seriál, stovku výletů a kulturních zážitků.

    Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk



    Nepřehlédněte