Všechno začali legionáři
Už v roce 1915 zkonstruovali Francouzi malý elektronkový vysílač pro letadla, což umožnilo doslova revoluci v jejich používání jako pozorovacího prostředku.
Význam spojení nemohly pominout ani československé legie. 30. října 1917 byla rozkazem náčelníka štábu nejvyššího velitele ruských vojsk na Ukrajině generálporučíka Nikolaje Nikolajeviče Duchonina založena Československá telegrafní rota jako součást čs. armádního sboru, která se stala základem budoucího telegrafického a spojovacího vojska.
V průběhu bojů s bolševiky se v Nikolsku Ussurijském podařilo ukořistit dvě rádiové stanice Telefunken a Siemens-Halske, díky čemuž mohla být v červenci 1918 zřízena I. čs. radiostanice. Jen v průběhu února 1919 odeslala a přijala 22 tisíc zpráv. Telegrafní rota 29. května 1920 opustila Vladivostok, aby 1. září t. r. zakončila svoji pouť v Mladé Boleslavi.
Zatím doma v Čechách
Vlastním základem telegrafního vojska čs. branné moci se stal náhradní prapor telegrafního pluku vytvořený v listopadu 1918 v Josefově. V březnu 1919 prapor přesídlil do Mladé Boleslavi. 15. října 1919 vzniklo 12 (telegrafní) oddělení Ministerstva národní obrany pod velením majora Josefa Dvořáka, muže, který stál v čele telegrafního vojska prakticky celé meziválečné období. Telegrafní vojsko oficiálně vzniklo sloučením „domácích“ jednotek a legionářských 1. dubna 1920.
Válka, Varšavská smlouva, NATO
Významnou roli sehráli muži i ženy se sluchátky na uších i během druhé světové války ať už doma, nebo za hranicemi vlasti.
V červenci 1945 bylo telegrafní vojsko přejmenováno na spojovací. Pováleční spojaři trpěli nedostatkem a různorodostí spojovacího materiálu, z nichž velká část byla trofejního původu. Ale už v roce 1946 spatřily v bývalých Vojenských telegrafních dílnách Kbely rádiové stanice RF-11, RO-21, RM-31.
Mezitím tzv. ČSLA padla definitivně pod vliv komunistů, sovětské armády a později vojenského paktu Varšavské smlouvy. Mezi spojovacími prostředky používanými v „naší“ armádě převážila sovětská technika.
Fotky pochází z panelové vystavy, která byla na Vítězném náměstí na podzim 2017.
Po pádu komunistického režimu a rozpadu Varšavské smlouvy začala etapa směřování do euroatlantických struktur, v březnu 1999 se ČR stala členem NATO. Ale už na počátku 90. let se pro spojaře objevily nové možnosti, otevřel se přístup k západním výrobním základnám a tím i k nejnovějším technologiím a byl zahájen přechod k digitalizaci spojovací soustavy.