Když se děti ptají: Jaké kytičky nás po zimě přivítají jako první?

28.2.2021
Tereza Krejcárková

Nejspíš není úplný konec zimních radovánek, ale už se pomaličku blíží jaro a s ním i první kvítky. Některým rostlinkám nevadí sníh ani mráz. Již se na nás začínají usmívat krásné sněženky nebo narcisy. Nejvíce se sněženkám daří v kypré půdě pod listnatými stromy a mají rády dostatek vláhy. Velké trsy sněženek nejsou nijak neobvyklé, jelikož se dobře a rychle množí.

Spolu se sněženkami a narcisy nám vykouzlí úsměv také šafrán jarní neboli krokus. Nejznámější je šafrán zbarvený do fialova a také do žluta nebo bíla. Tato rostlinka je nejvíce oblíbená ve skalkách nebo záhoncích, které jsou v polostínu. Vykvétají již koncem února.

„Ženu ani květinou neudeř!“ – tak pravil český spisovatel Julius Zeyer. Co květinou můžeme říct, to už nepravil. My to ale víme a rádi to povíme

Naše záhonky začnou hrát barvami už koncem března. Pestrá škála tulipánů nám vybarví zahrádku jako Claude Monet své obrazy. Tulipány nám nabízí spoustu druhů barev, velikostí, tvarů a vůní. Holandští šlechtitelé tak vykouzlili snad nejširší nabídku jednoho rostlinného druhu. Tulipány nejsou nijak náročné na pěstování, takže to zvládne opravdu každý.

Nebojte se experimentovat. Divoké květiny ve váze

V březnu nás přivítají také petrklíče (prvosenky), jaterníky, čemeřice, podběl či devětsil lékařský. Začnou nám kvést i některé keře jako jsou mandloně, zlatice nebo dříny. Během dubna pak můžeme pozorovat kvetoucí sedmikrásky, modřence, hyacinty, macešky nebo krásné vřesovce. Nesmíme však zapomenout na chloubu našich zahrad a tím jsou nádherné magnólie a stálezelené rododendrony. Ty nám začnou dělat radost již v půlce dubna. U těchto keřů hodně záleží na umístění v zahradě, pokud máme rododendron spíše ve stínu, kvést začne až na přelomu dubna a května. To samé platí o magnóliích nebo o Japonci uctívané sakuře

 Nepřehlédněte