Nebojte se experimentovat. Divoké květiny ve váze

20.7.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Z květin, které najdeme téměř na každé květinové louce a dlouho vydrží ve váze čerstvé, jsou například kopretina bílá nebo pomněnka. Řebříček obecný a heřmánek mají stejnou vlastnost a navíc se dají krásně usušit a použít do suchých květinových vazeb. Oblíbená je také vratič obecný, který se hodí rovněž do sušených aranžmá a svojí výraznou vůní odpuzuje komáry i šatní moly. Čekanka obecná naopak ve váze uvadá velmi rychle, ale ještě hůře je na tom vlčí mák, který vadne hned po utržení a vázu zvládne zdobit jen pár minut.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

Jak uvázat kytici z lučních květů?

Stačí trocha vrozeného citu a popustit uzdu fantazii. Pokud toužíte po divoké květinové vazbě, skládejte stonek po stonku do takzvané spirály. Jednodušším způsobem je poskládat květy tak, jak je natrháte. Od luční kytice nikdo neočekává, že bude souměrná, naopak si zaslouží trochu chaosu. Nevadí, že bude něco vyčnívat nebo přesahovat.

Navíc luční květinové vazba se dá různě kombinovat. Nebojte se experimentovat. Květiny budou dobře vypadat i s tím, že je někteří považují na zahradě za plevel, ať jsou to různé druhy trav, z nichž má většina zajímavé květenství, nebo s obilovinami z pole. Pšenice nebo ječmen udělají v létě hodně parády. Můžete použít i větvičku keře nebo stromu a tím docílit rozevlátého efektu.

Kouzelné kosatce. Jak je pěstujeme a množíme

Luční kytice ovažte přírodním materiálem, a to přírodními lýky nebo motouzy. Kytici lze svázat také tím, co najdete v přírodě – popínavým břečťanem, obvázat kůrou z břízy či ohebnou větvičkou. Vynikne tím celkový estetický dojem.

Jaká váza sluší luční kytici?

Krása lučních květin vynikne nejlépe v jednoduchých čirých skleněných vázách, v keramických džbánech po babičce nebo smaltovaných bandaskách. Slušet jim bude i obyčejná zavařovací sklenice. Abyste kytici prodloužili život a mohli se z ní déle radovat, je potřeba dodržovat pár jednoduchých zásad. Vázu udržujte čistou, odstraňte listy, které by měly být ve vodě ponořené, vodu měňte každý den a stonky šikmo seřezávejte. Stejná péče platí i u průmyslově pěstovaných květin, ale u lučních platí dvojnásob, protože rychle vadnou.

Luční kytici můžete doplnit i řezanými květinami, ať už kupovanými nebo natrhanými na zahradě. Dobře budou vypadat třeba v kombinaci s trsovými růžemi, fréziemi nebo eukalyptem. Takovou kytici, která bude vhodným dárkem, převažte saténovou stuhou.

FOTO: Divoké květiny ve váze

Divoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kyticeDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kyticeDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kyticeDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kyticeDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kytice
Další fotky
Divoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kytice chrpaDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kyticeDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kyticeDivoké květiny ve váze - louka lucni kvety kvetiny kytice


Nepřehlédněte