• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Když se dva perou, třetí se směje

  9.6.2023
  Ladislav Vlasák

  Říkadla a přísloví někdy fungují doslovně. Nejinak je tomu v Dačicích, kde lidé poukazovali na vysoké ceny paliv na dvou benzínových stanicích na výjezdech z města. Změnu přineslo otevření benzínové stanice v blízkosti centra města. Výši cen ovlivňují i věrnostní slevy.

  Obyvatelé jihovýchodního cípu Jihočeského kraje již nemusí pro paliva dojíždět do okresního města. V Dačicích byly donedávna pouze dvě veřejné čerpací stanice, kde můžete tankovat jak benzín, tak naftu. Obě patří nadnárodnímu polskému koncernu Orlen. Ceny, za které byla paliva nabízena, se dříve lišily od některých čerpacích stanic i v řádu několika korun za litr paliva. Proto někteří řidiči tankovali raději na čerpacích stanicích, kde pro ně byla cena přijatelnější.

  Začátkem května, nedaleko centra města, otevřela novou čerpací stanici firma ICOM Transport. Rozpačité první dny nástupu konkurence s nástřely prvotních cen, dlouho nevydržely. Po malých krůčcích ceny oba prodejci paliv cenové hladiny snižovali, až se 10. května cena jednoho litru nafty dostala na cenu 29,70 korun. To je cena, která se výrazně odlišuje od zveřejňovaných průměrných cen. Server Kurzy.cz měl k datu 10. května uvedenou cenu nafty za 31,74 korun.

  Pokud mají řidiči věrnostní karty společnosti Orlen Benzina, mohou tankovat za ještě zajímavější ceny, a na to už řidiči slyší. Cena nafty na stojanech, konkurenční čerpací stanice v Jindřichově Hradci se tak liší už jen o přibližně třicet haléřů.

  V každém případě cena nafty, v době trvajícího válečného konfliktu, pod třicet korun, je příjemnou zprávou pro řidiče, dopravce a konečné spotřebitele. Situace ale zároveň naznačuje, že tvorba cen může být spíše hra s čísly a marže čerpacích stanic mohou dovolovat takové změny ve výši spotřebitelských cen paliv. Dva prodejci paliv soupeří, nabízí lepší cenu a spotřebitel je v Dačicích v situaci, kde je tím třetím, kdo se směje.  Nepřehlédněte