Kladno řeší s dodavatelem nedostatky takzvaných chytrých zastávek

16.7.2019
Martin Solar

Kvalita prací dodavatele, který nestíhá smluvní termín, není podle vedení města v pořádku, proto dílo nepřevzalo. „Vzhledem k nedodržení termínů již město uplatnilo u firmy AŽD Praha s.r.o. sankce cca 180.000 korun vycházející z platné smlouvy,“ uvádí město. Celkově jde o projekt za více než 20 milionů korun, z něj většinu pokryje evropská dotace.
Na zastávkách nyní končí stavební práce, ale při kontrolách se ukázaly například problémy s řádným zobrazováním informací na displeji, blikající LED tabule za vysokých teplot, špatně fungující hlášení informací pro nevidomé a další konstrukční nedostatky.
Konstrukční záležitosti byly podle mediálního poradce ředitele AŽD Jiřího Dlabaji drobného charakteru a jsou odstraněny podle požadavku zadavatele. „Jde o velmi netypickou zakázku, která doposud nebyla v ČR realizována. V Kladně jsou totiž chytré zastávky vybaveny zobrazovači typu E-paper, na přání zadavatele, namísto běžně používaných LED panelů. Společnost AŽD Praha navíc vyšla zadavateli vstříc v mnoha požadovaných změnách oproti zadávací dokumentaci,“ řekl ČTK.
Správné fungování systémů budou příští týden testovat nevidomí, realizační tým projektu s nimi zastávky objede a zkontroluje funkce.
Celkem má v Kladně být 70 chytrých zastávek. Na tři největší křižovatky spojů – stanice Gymnázium, náměstí Svobody a u hlavního vlakového nádraží – nechá město instalovat velké světelné panely s přehledem spojů. Polohu autobusů systém zjišťuje přes technologii GPS, označníky a panely také ukazují čísla linek a cílové stanice a zobrazují i další informace včetně případných dopravních omezení.
Zdroj: čtk

Dech beroucí graffiti v brazilském Riu zobrazují lidi všech kontinentůNepřehlédněte