• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kladrubský hřebčín uvítal první letošní hříbě

  26.1.2023
  Doris Drienová

  V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem na Pardubicku se v noci na čtvrtek narodilo první hříbě letošního roku. Hřebeček obohatí stádo starokladrubských běloušů. Novinářům to řekli zástupci hřebčína. V hřebčíně se za rok narodí kolem 90 hříbat.

  „Byl to bezproblémový porod, proběhl sice po plánovaném termínu ohřebení, ale ve fyziologickém rozmezí,“ uvedla zootechnička Iva Raichová.

  Porod má ideálně probíhat bez přítomnosti lidí. Noční hlídač je v blízkosti, je zkušený porodník, rozpozná jakékoliv patologie. Zootechnička sleduje klisnu na kamerovém záznamu. „Hlídač potom zajistí ošetření pupečního pahýlu a odchod placenty. Hříbě do dvou hodin bylo na nohách, našlo struk,“ řekla Raichová.

  V nejbližších dnech se narodí další hříbata, až budou tři, přesunou je pracovníci hřebčína do volné stáje. S matkou budou do doby odstavu, tedy do podzimu. Pak budou v odchovně v Selmicích. „Ve třech letech se přesunou do Kladrub na roční výcvik, který bude zakončený výkonnostními zkouškami,“ řekla Raichová.

  Hřebeček bude temperamentní, má chuť do života, uvedla ošetřovatelka koní Kateřina Hnídková-Radilová. „Než se odstaví, musí se naučit nandávání stájové ohlávky, na čištění, zvedání noh, musí se naučit chodit ve stádě,“ řekla ošetřovatelka.

  Hřebeček se jmenuje Generalissimus Sandera VI – 9. Matkou je desetiletá klisna 388 Sandera, hříbě je jejím třetím potomkem a zároveň jejím prvním hřebečkem. Otcem je plemenný hřebec Generalissimus Roncha VI, který reprezentuje hřebčín v soutěžích spřežení s Jiřím Nesvačilem juniorem. Je to jeho devátý potomek, uvedl ředitel hřebčína Jiří Machek.

  „Průměrně se nám rodí kolem 80 hříbat, letos je to o deset více. Jedna polovina je v Kladrubech, druhá polovina v sesterském hřebčíně ve Slatiňanech, kde jsou starokladrubští vraníci,“ řekl Machek.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte