• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Klidná čtvrť se proměnila v dopravní peklo

  7.2.2019
  Marcel Mihalik
  Další fotky

  Kruci, že já bydlím Na Krutci! Sousedům Janu Suchopárovi a Štěpánu Gálovi vadí, že jim před domem ve vilové čtvrti Vokovice proudí auta a tvoří se kolony. Žili zde proto, že jsou blízko centru, přitom ale mají na dohled les. Místo klidu ovšem zažívají peklo.

  „Nemůžeme otevřít okna, nemůžeme větrat. Ráno se nám děti budí v pět hlukem z prvních projíždějících aut. Když pak odvádíme děti do školky, čekáme i čtvrt hodiny, než kolona projede a někdo nás pustí. Navíc hodně řidičů jezdí rychleji, než je tu předepsaná rychlost,“ stěžuje si 39letý otec a stomatolog Štěpán Gála. Jeho frustrace je tak silná, že se obrátil o pomoc na Náš REGION. Ačkoli totiž společně s manželkou či sousedem Janem Suchopárem podnikli pro zklidnění dopravy v kdysi klidné čtvrti jednání s úřady, nedostalo se jim doteď ničeho jiného než úřednického příslibu, že se situace vyhodnocuje.

  Slibem nezarmoutíš I.

  Úřad městské části Praha 6, kam katastrálně Vokovice spadají, slibuje dopravní situaci v ulici Na Krutci řešit již deset let. V roce 2008 pořádala MČ Prahy 6 anketu mezi občany Vokovic o zjednosměrnění ulice Na Krutci tak, jak to rezidenti v této lokalitě preferují i dnes. Výsledky této ankety však úřad nikdy nezveřejnil. „Anketa ke zjednosměrnění ulice Na Krutci nevyzněla, dle očekávání, jednoznačně. Místní by si samozřejmě podobné opatření přáli, jiní, kteří uvedenou komunikaci užívají, by naopak byli kráceni ve svých právech (obecně řečeno) a proti takovému opatření pochopitelně protestovali,“ stojí v jediné dochované zprávě z konce ledna 2009 od tehdejšího mluvčího Jana Záruby.

  FOTO: Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická

  Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - 01 Ul. Vokovická, 8.30 hod., kolona ústí na EvropskouDopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - 02 Ul. Na Krutci, 8.22 hod., kolona aut vjíždí na VokovickouDopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - 03 Ul. Na Krutci, 8.14 hod., ze směru od Horoměřické auta stojí.Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - Dvě větší auta mají problém vedle sebe projet.Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - Dvě větší auta mají problém vedle sebe projet.
  Další fotky
  Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - Trasu dlouhou 650 metrů jedou každé ráno místní kvůli autům sjíždějícím z Horoměřické i 30 minut.Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - Ulice Na Krutci. Místo, kde se auta štosují.Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - V ulici Na Krutci jsou kolony směrem do centra denním dopravním peklem. Někteří to v půlce vzdávají a otáčejí se.Dopravní neklid v ul. Na Krutci-Vokovická - V zimě je stoupání a namrzlá vozovka pastí.

  Během loňska vznikly dvě petice, jedna s 280 a druhá s 245 podpisy. „My žádáme, aby městská část od křižovatky ulic Na Krutci a Na Křídle až po křižovatku ulic Na Krutci a Horoměřická udělala jednosměrku. Tak, aby ta byla průjezdná ve směru od Vokovické k Horoměřické,“ přeje si Gála a pokračuje, „odmítáme, aby dál naší zahradní vilovou čtvrtí Vokovice proudila tranzitní doprava, mnohdy navíc nákladní a stavební, která pouze projíždí. Lokalitu zahlcuje imisemi, hlukem, prachem. Dochází tím ke snižování kvality a pohody našeho bydlení a ke snižování bonity našich nemovitostí.“

  Slibem nezarmoutíš II.

  Jan Suchopár, který v ulici Na Krutci žije 17 let, si poslední rok dopisuje se starostou šestky Ondřejem Kolářem. „O problému nadměrné dopravy ve Vaší ulici samozřejmě víme a řešíme ho. Komise dopravní doporučila ve zkušebním provozu provést omezení jízdy ve směru do centra v čase mimo ranní dopravní špičku, což již bylo realizováno. V dopravní špičce bohužel toto opatření v současné době nelze uplatnit, a to proto, že by v důsledku kolon v Horoměřické ulici docházelo k velkému zpoždění autobusových linek mířících do centra. Z dlouhodobého hlediska jsme doporučili iniciovat vypracování studie na vytvoření vyhrazeného jízdního pruhu na komunikaci Horoměřická ve směru k Evropské, což by mělo řešení problému ve Vaší oblasti usnadnit,“ odpověděl Suchopárovi starosta Kolář krátce před loňskými komunálními volbami. Po nich se ale odmlčel, jako by sliby voličům najednou nebyly důležité.

  Umí to prý zrychlit

  „Prosím o urychlené řešení tohoto problému, vrácení alespoň do stavu částečného zjednosměrnění. Situace v ulici je neúnosná. Jak takovéto řešení zapadá do Vašeho volebního hesla „Klid“? Nebo vše byly pouze předvolební sliby a jejich realizace je v neurčitu,“ pokoušel se Suchopár získat pro dopravní problém ve Vokovicích Kolářovu pozornost. A dočkal se jí. Nic se nikam nepohnulo. Tisíce Vokovických budou dál ráno kličkovat s dětmi mezi auty postávajícími v koloně a čekat na víkend, aby mohli vyvětrat. Odpověď starosty Koláře totiž zní: „Vyhodnocení probíhá.“

  Po deseti letech by, pane starosto, kterýžto jste se v nedávných volbách zaštiťoval volebním heslem „umíme to zrychlit“, nebylo od věci svému heslu dostát.

  Tentokrát to klaplo. Kladenská huť Poldi má nového majitele  Nepřehlédněte