Na jihu Čech je letos nejvíce případů lymeské boreliózy od roku 2018. Hygienici registrovali 584 pacientů a nevylučují, že ještě další do konce prosince přibudou, řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Loni bylo v regionu 518 případů lymeské boreliózy.
„V tomto týdnu jsme zaregistrovali sedm nových případů. Je to dáno inkubační dobou do vypuknutí nemoci a také tím, že některé starší případy se k nám teprve dohlašují. Ale i přesto situaci ovlivnilo donedávna ještě teplé počasí. Nyní už se ochladilo, což klíšťatům nevyhovuje. Přesto se stále může stát, že v příštím týdnu ještě nějaké nové případy zaregistrujeme. Rozhodně nemůžeme říct, že klíšťová sezona už skončila,“ uvedla Kotrbová.
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčí se antibiotiky. Proti lymeské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování.
V končícím týdnu také hygienici evidovali tři nové případy klíšťové encefalitidy a celkem jich je letos 109. V porovnání s loňskem se jedná o nárůst o 30 případů. V minulos však byly roky i s vyšším výskytem této nemoci.
Klíšťová encefalitida je nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. Léčba onemocnění není známa, léčí se pouze příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují velké bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Zdroj: ČTK