Knihkupectví se bojí zkázy. Volají po pomoci.

25.3.2020
Eliška Stodolová

Rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví je podle nich pro český knižní trh a vůbec tuzemský svět literatury fatální.

„Apelujeme především na zachování knižního průmyslu, pokud možno ve stavu, v jakém byl před vládou vyhlášenými opatřeními, tím míněno, že je nezbytná finanční podpora dříve než po odeznění současného nouzového stavu, vyčíslení škody a následné úhradě utrpěné škody,“ píše se v dopise adresovaném premiérovi zaslaném 24. března.

Praha 12 podpoří projekty svých obyvatel milionem korun

„Vidíme v tom jedinou možnost, jak lze ještě zachránit celý knižní segment, který v tuto chvíli doslova balancuje na hraně svého dalšího bytí či nebytí,“ uvedl Lukáš Novák, generální ředitel Euromedia Group.

Pod dopisem jsou dále podepsáni Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, nakladatel a spisovatel Václav Kadlec, předseda představenstva, generální ředitel Albatros Media, Petr Dobrovský, jednatel společností Dobrovský a Knihy Dobrovský, Jiří Michek, jednatel společnosti Kosmas, Jan Kanzelsberger, předseda představenstva společnosti Kanzelsberger a další zástupci tuzemského knižního trhu.

„Cítíme nejvyšší míru zodpovědnosti za záchranu pracovních míst, která jsou nezanedbatelnou součástí české ekonomiky. Vedle toho jde ale také o zachování pestrého knižního trhu. V současné situaci hrozí jeho nenávratný pád, a to především z důvodů možného zhroucení maloobchodní sítě, jejíž postavení bylo už předtím vratké,“ píší signatáři.

Podle autorů dopisu je v sázce vzdělanost, čtenářská gramotnost a konkurenceschopnost celých generací. Zároveň zdůrazňují, že s vládními opatřeními proti šíření koronaviru beze zbytku souhlasí a vnímají život a zdraví člověka jako absolutní prioritu.

est/čtkNepřehlédněte