• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kokain ve Sněmovně: Bartoš je čistý a Babiš nazval Vobořila magorem!

  7.6.2024
  Jitka Kačánová

  Předseda Pirátů Ivan Bartoš podstoupil testy na omamné látky a vyšly mu negativně. Zašel si na ně po slovech šéfa ANO Andreje Babiše, který ho označil za symbol šňupání. Babiš perlil i na adresu drogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS). Toho pro změnu označil za magora a lobbistu za drogy. Vobořil si myslí, že celá kauza s kokainem ve Sněmovně byla předem připravená a její průnik do médií právě před volbami byl záměrně načasovaný.

  Bouře způsobená zprávou o nálezu kokainu na pánské toaletě ve Sněmovně neutichá. Naopak. Politici se obviňují z braní drog, tvrdí, že sami o drogách ve Sněmovně nic nevěděli, nebo naopak prohlašují, že je to dobře známá věc, která trvá už roky. Vzduchem létají urážky, výzvy k podstoupení testů na drogy i slova o pokrytectví, kdy „vrchnost může, ale plebs nesmí!“

  Šňupal, šňupe a šňupat bude!

  Asi nejostřejší výrok k této kauze zazněl od brněnského politika Matěje Hollana (Žít Brno). „Že se ve Sněmovně šňupe jak o život a že po ‚odchodu‘ hlavního distributora Feriho jeho místo zaujal hned někdo jiný, ví všichni od vrátného po předsedkyni Sněmovny. Kokain se ve Sněmovně šňupal vždycky, šňupe a šňupat bude. Ví to samozřejmě i policie,“ napsal na svém Instagramu hned poté, co kauza s kokainem ve Sněmovně vypukla.

  Jeho slova nepřímo potvrdil i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který pro server Blesk.cz prohlásil, že tento nález ho nijak nepřekvapuje. „Nějak se o tom tady mluví posledních 20 let a v těch různých klubech, které jsou v okolí Sněmovny,“ řekl. A protože se kokain našel po jednom z dlouhých nočních jednání, Michálek to spojil s obstrukcemi opozičních poslanců. „Pokud opozice chce vyvolat velký konflikt, tak ho samozřejmě dokáže vyvolat. Je to úplně na nich, jestli k tomu potřebují kokain, aby to vydrželi,“ dodal k tomu Michálek.

  Vytočený Babiš

  Jeho slova ovšem vytočila Babiše „do vrtule“. Michálek totiž podle něj nepřímo naznačoval, že „šňupnout“ si museli poslanci ANO. „No, taková drzost, co si to dovoluje vůbec? Vždyť jejich předseda je symbol šňupání. My určitě ne. Já jsem v životě neměl ani trávu, nic,“ zareagoval Babiš, který se obává, že celá záležitost vrhá špatné světlo na Sněmovnu.

  Bartoš nato nelenil a došel si minulé pondělí do Všeobecné fakultní nemocnice na testy na přítomnost marihuany, opiátů, amfetaminu a kokainu. Byly negativní. „Já drogy neberu a alkohol nepiju. Jeho pomluvy jiných je jeho styl a vizitka jeho způsobu uvažování. Několikrát se musel ze soudního rozhodnutí Pirátům omlouvat, nebo stahovat své dřívější pomluvy,“ prohlásil o Babišovi Bartoš, vyzval ho, ať se omluví a ať si spolu se svými lidmi dojde na testy také.

  Babiš se ale omlouvat nehodlá. „Oni tu nálepku mají, takže já jsem neřekl nic špatného. Zkrátka Piráti stále usilují o legalizaci například marihuany nebo dalších drog, takže žádné pomluvy to nejsou a nevím, proč to vůbec řeší. Zkrátka oni mají takovou nálepku a já to tak mám, že když ho vidím, tak si na to vzpomenu. Teďka je čistý, já jsem mu pogratuloval, že se zbavil té závislosti,“ prohlásil Babiš.

  Magor Vobořil“

  A aby toho nebylo málo, o vládním drogovém koordinátorovi prohlásil, že je to magor a lobbista za drogy. Vobořil si to slíznul za to, že řekl, že kokain se ve Sněmovně užívá běžně a dlouhodobě. „Kokain ve Sněmovně není žádná novinka a překvapilo by mě, kdyby to tak nebylo,“ uvedl. Poslancům navíc vzkázal, že „to, co si takhle dávají občas do nosu, tak je mimo jiné podpora rusky mluvících a ruských kriminálních organizací,“ které jsou podle něj napojeny na kremelský režim. „Netvrdím, že všichni ve sněmovně užívají kokain, ale říkám, že se to děje a dělo,“ řekl Vobořil.

  O načasování celé kauzy si myslí své. „Ten příběh, že ochranná služba našla nějaký papírek se stopovým množstvím nějaké látky a šla ho zkontrolovat, se mi zdá jako nesmysl. Rovnou říkám, že je to předem nachystaná kauza a pustili to do médií před volbami,“ prohlásil pro internetový názorový deník Echo24.cz Vobořil.

  Zdroj: ČTK, Seznam, Blesk, Echo24  Nepřehlédněte