Kolem zámku v Jincích je čilý ruch

9.4.2022
Martin Solar

V Jincích se za poslední léta mnoho změnilo. Zrekonstruovala se řada starých budov a dalších objektů, vybudovala nová parkoviště a chodníky, rozšířil komplex základní školy, postavily další dva nové bytové domy u zdravotního střediska, v bývalých Moserových lázních jsou byty, ZUŠka, družina, keramická dílna a komunitní centrum s knihovnou. Jen chátrající budova zámku byla terčem kritiky turistů, kterým byla na očích při hlavní silnici ve středu obce.

Tento objekt sloužil jako pivovar do poloviny 70. let, později ho využívala potravinářská firma jako skladiště. Ve druhé polovině 80. let započal Místní národní výbor v čele s jeho předsedou Jiřím Burešem s rozsáhlou rekonstrukcí. Na ní se finančně podílely také Čenkovské strojírny a armáda. Přestavba však byla přerušena po roce 1989 v důsledku privatizace a předání soukromému majiteli.

Teprve v loňském roce se našli zájemci o koupi tohoto objektu. Firma PONOVA 2021, s.r.o. Praha má se zámkem velké plány. Kdo jede kolem, vidí, že se okolí zámku rychle mění. Na dvoře mizí nepořádek a zahrada je zbavena všech náletových dřevin. Mezitím jsou již zpracovány projekty a probíhají složitá jednání s památkáři.

Představitel firmy Jaromír Podhorský podrobně informoval o svých záměrech radu městyse Jince, a občané Jinec se měli posléze možnost seznámit s plány majitele na veřejném zasedání zastupitelstva ve středu 16. března.

A co v zámku po rekonstrukci bude? Majitel počítá především s byty. Měly by mít samostatné východy, sklepy, parkovací místa. Řeší se již i vzhled zahrady, ale to je ještě dlouhá cesta, než dojde ke shodě všech zainteresovaných o konečné podobě. Zatím se buduje nové oplocení.

Je vidět, že se usilovně pracuje na tom, aby i střed městyse byl důstojného vzhledu.

Miroslav MaršálekNepřehlédněte