Nejen pro Kolínské bude předposlední den letošního léta velmi významný. Po dlouhých peripetiích se totiž veřejnosti otevře celý areál chrámového návrší. „Více než rok a půl dlouhé přípravy dospěly v roce 2017 ke svému konci, přes všechny těžkosti a složitosti jsme úspěšně prošli procesem dotačního řízení v hodnotě desítek milionů korun,“ připomněl kolínský starosta Michael Kašpar (STAN). „Nebyla to cesta jednoduchá, v počátku nám dotace přiznána nebyla. Povedl se však husarský kousek, po naší argumentaci vůči původnímu rozhodnutí ministerstva vydal poskytovatel dotace opravné rozhodnutí a peníze jsme získali.“
Důkladnými restaurátorskými pracemi tak prošla barokní kostnice, která je množstvím kosterních pozůstatků a bohatostí ornamentální výzdoby v rámci ČR srovnatelná snad jen s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory. Významné rekonstrukce se dočkala i zvonice. V jejím přízemí vzniklo malé lapidárium, kde byly umístěny části chrličů, zbytky soch a relikty dalších historických prvků z chrámu sv. Bartoloměje a jeho okolí. V prvním podlaží byla zprovozněna zabezpečená expozice chrámového pokladu, s vystavenými monstrancemi, kalichy a rouchy, která prozatím nikdy vystavována nebyla a v současné době jsou součástí různých pozůstalostí většinou římsko-katolické církve. Dále se v ní nachází expozice zvonů, výstavní prostory a vyhlídka na město z vnějšího ochozu.
Zrekonstruována a zpřístupněna je i stará farní škola s funkční černou kuchyní a s moderní interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Kompletní obnovy se dočkaly vnitřní i vnější hradby, zelené parkány prošly terénními a sadovými úpravami, a celkově tak vznikl ojedinělý relaxační prostor v centru města. Jak uvedl Michael Kašpar, žádný ze stavebních objektů dosud nebyl přístupný k bezbariérovému užívání. I to se změnilo.
Koruna Kolína zazáří ještě větším leskem
Odstraněna byla také mříž mezi zvonicí a chrámem sv. Bartoloměje. Celý areál je tak i mimo otevírací dobu přístupný veřejnosti až k budově Staré školy. V souvislosti s přístupností by se nemělo zapomenout ani na plánované zpřístupnění brány, která bývala v hradební zdi mezi areálem chrámu a nynější zahrádkou domu, který patří Diakonii. Přes zahrádku Diakonie je opět po mnoha letech možné propojení do Kouřimské ulice.
Podle regionálního historika Romana Šulce představuje celý komplex jinde u nás v této podobě nevídané spojení rané a vrcholné gotiky, tedy památku na dobu, kdy město Kolín zahrnovali čeští panovníci svou neobyčejnou přízní a štědře stavbu dotovali. „Monumentální chrám se tak dodnes nad městem doslova vznáší jako královská koruna a jeho největší ozdoba. Není proto divu, že byl v roce 1995 spolu s celým areálem historických staveb, které ho na tak zvaném chrámovém návrší obklopují, prohlášen za národní kulturní památku,“ napsal. Právě kvůli památkové ochraně bylo při úpravách nutné respektovat stávající stav konstrukci a požadavky památkové péče na tyto konstrukce. V průběhu realizace se Kolínští potýkali s mnoha požadavky Národního památkového ústavu, opakovaně museli provádět archeologické průzkumy, ale nakonec dospěli ke zdárnému konci.
Kolínský chrám, s jehož výstavbou bylo započato kolem roku 1260 a na jehož podobě nese svůj díl i dvorní architekt Karla IV. Petr Parléř, je v tuzemsku vzácnou ukázkou kostela katedrálního typu. Jde o vícelodní stavbu s věncem ochozových kaplí v závěru presbytáře. Takové jsou u nás již jen tři – chrámy sv. Víta v Praze, sv. Barbory v Kutné Hoře a chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory.

Pro město Kolín tak projekt revitalizace a otevření prostoru v okolí kostela sv. Bartoloměje představuje největší stavební událost od rekonstrukce centrálního Karlova náměstí. Město získalo unikátní ucelené zákoutí v historickém centru, které bude sloužit kulturně vzdělávacím potřebám a zároveň se stane veřejným prostorem pro setkávání a konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí.
„Přeji našemu městu, aby si svého historického dědictví vážilo, aby nebralo na lehkou váhu památkově chráněné centrum a budovy,“ uvedl starosta Michael Kašpar. „Jen úcta a pokora před tím, co zde vytvořili naši předci, je tou správnou cestou do dalšího harmonického rozvoje Kolína. Přeji mu to z celého srdce,“ dodal.
Co bude na programu slavnosti
Zahájení slavnosti v neděli 20. září před budovou Staré školy se v 16.00 hodin kromě kolínského starosty ujmou Ján Halama, farář kolínské farnosti, a Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský. Od půl páté do půl sedmé bude následovat prohlídka objektů a parkánů, spojená s produkcí swingové kapely Park Q. Akce vyvrcholí v chrámu sv. Bartoloměje koncertem Komorního souboru České filharmonie La Tromba, který začne v 19:00. Vystoupí při něm Jiří Houdek (sólová trubka), Ondřej Skopový (housle), Helena Skopová (housle), Dominik Trávníček (viola), Eduard Šístek (violoncello) a Jiří Vopálka (kontrabas).