• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kolín zavádí chytré vodoměry

  19.7.2022
  Redakce

  Město Kolín jako jedno z prvních v zemi zavádí plošnou digitalizaci své vodovodní sítě. Spolu s firmami Energie AG Kolín a Vodohospodářské sdružení Kolín zahájil projekt SMART METERING – tedy digitalizaci vodovodní sítě prostřednictvím instalace chytrých vodoměrů s dálkovým přenosem dat na všechna odběrní místa. Město má být pokryto chytrými vodoměry do konce roku 2023, do konce roku 2024 pak všechny obce Vodohospodářského sdružení.

  Odběratel od provozovatele vodovodu získá vždy aktuální přehled o své spotřebě a jejím vývoji. Pokud má provozovatel podezření na závadu ve vnitřních rozvodech, odběratel je upozorněn prostřednictvím SMS nebo emailu. Tyto informace jsou odběrateli poskytovány v rámci moderního zákaznického portálu, který zahrnuje nejen „Smart Metering“, tedy „chytré měření“, ale řadu dalších informací souvisejících s daným odběrným místem – smlouvy, faktury, přehled plateb, podaných a vyřízených žádostí. Celý systém zákazníkovi umožňuje nastavit si upozornění podle svých představ.

  Nový zákaznický portál budou moci využívat i ti odběratelé, kterým chytrý vodoměr teprve bude instalován, pouze oddíl s chytrým měřením jim bude dostupný až po instalaci SMART měřidla.

  Provozovateli zase systém poskytne údaje pro další snižování ztrát vody v potrubí a vyhledávání poruch. Informace průběžně poskytované systémem umožní také efektivnější plánování investic do rekonstrukcí i rozvoje vodovodní sítě. Údaje o spotřebě pitné vody v jednotlivých lokalitách v čase usnadní do budoucna rozhodování o napojování nových zákazníků podle vývoje odběrů bez ohrožení potřebné kapacity pro stávající odběratele.

  Město Kolín a členské obce Vodohospodářského sdružení Kolín se tak zařadili mezi několik málo lokalit v Česku, které budou poskytovat všem odběratelům pitné vody nové možnosti kontroly a sledování odběrných míst pomocí chytrých vodoměrů.


  Témata:

  Nepřehlédněte