Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů

27.11.2017
Petr Fejtek

Když přijde velký průšvih, je možno naspořené peníze vyzvednout. Jen pozor – nebude to hned: většina penzijních fondů se drží zákona a peníze vyplácí do tří měsíců od uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty.

Komentář Martina Dočekala: 3 důvody, proč je hloupost investovat do zlata

Když je průšvih menší, zvažte, zda se vyplatí penzijní připojištění zrušit úplně. Pokud nutně uložené peníze nepotřebujete, jen vám pravidelné měsíční úložky nabourávají rozpočet, lze snížit měsíční příspěvek na minimální možnou částku 100 korun. Jakmile se pak finanční situace zlepší, můžete se vrátit zpět k původní úložce, případně ji navýšit.

I tady je vidět, nakolik „šikovné“ jsou penzijní fondy – ostatně je nyní možné založit je i pro děti – buď si mohou vyzvednout polovinu v 18 letech, anebo naspořené peníze „vybrat“ lze již po dvou letech.

Sundejte si růžové brýle: Martin Dočekal radí, jak investovat do nemovitostí

Státní příspěvek je sice lákavý a jistě není žádná radost o něj přijít, ovšem až budete mít naspořených půl milionu korun, bude těch 2760 korun jen malá kapka – když každé zhodnocení o pouhá 3 % přinese 15 000 korun. Nemusí být tedy rozhodujícím faktorem při rozhodování, zda penzijko ukončit. Důležitější je sama možnost „sáhnout pro rezervy“, když je to nezbytné. Penzijko tedy kdykoli ukončit: přijdete sice o státní příspěvky, což by nebylo příjemné, ale ne nijak hrozné… A čím dřív si ty rezervy začnete vytvářet, tím vyšší je tam budete mít!

FOTO: Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů

Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů - spořeníKomentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů - spoření 5Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů - spoření 4Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů - spoření 3Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů - spoření 2


Nepřehlédněte