Komiks na zdi? Osmička chce připomenout operaci Anthropoid

11.2.2021
Fefík

„Žijeme v místech, která hrála významnou roli během druhé světové války, a cítíme potřebu příběhy odboje proti nacistickému Německu vyprávět i nastupujícím generacím. Forma grafitti a komiksu je mladým bližší než psaný text nebo přednáška. Proto byla naše volba jasná – připomenout touto formou kolemj(e)doucím jednu z nejvýznamnějších událostí moderních českých dějin – Operaci Anthropoid, která vyvrcholila popravou českého kata – zatupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha právě v bývalé zatáčce pod Vychovatelnou,“ uvedl k výběru autor námětu a radní Prahy 8 Michal Švarc.

Soutěže se zúčastnilo 23 námětů a odborná komise vybrala dílo výtvarníka Jakuba Marka. Jeho návrh komise ocenila pro propojení tématu muralu s historickým příběhem, který se odehrál v nejbližším okolí.

Venkovní galerie na Vltavské letos nabídne čtyři tematické výstavy

Nevýhodou je prázdný prostor kresby, který možná bude znehodnocen tagy a jinými graffiti.

Z návrhu však vyplývá ochota autora spolupracovat na opravách malby a její udržitelnosti během roční expozice.

Oceněno je hlavně narativní, přesvědčivé a čisté pojetí (mikrokomiks) a také jednoduchá realizovatelnost. Mural s historickým příběhem by měl být zhotoven v jarních měsících tohoto roku. „Rádi bychom dílo odhalili nejpozději v květnu, kdy si budeme připomínat 79 let od této významné události. Plánujeme na tento měsíc velkou dobrodružnou QR hru pro malé i velké a hotové dílo bude jednou z jejích zastávek,“ dodal radní Švarc.Nepřehlédněte