• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Koncentrák pro kočky“? Útulku v Dolních Měcholupech došla trpělivost!

  7.6.2024
  Jitka Kačánová

  Koncentrák pro kočky nebo zařízení pro likvidaci toulavých koček. Takovým hodnocením útulku pro kočky v Dolních Měcholupech Facebook doslova přetéká. Známý milovník zvířat a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) označil tvrzení očerňující útulek za nepodložená a jeho provozovatel – pražská městská policie – chce řešit pomluvy na internetu právní cestou.

  Strašná pověst provází útulek v Dolních Měcholupech dlouhodobě. Prý se tam zabíjejí kočky jak na běžícím páse a jde prý o pračku na peníze, kde si zaměstnanci naúčtují euthanasii, nicméně kočkám pak probodnou plíce – nic to nestojí a peníze vykázané za smrtící zákrok shrábnou do kapsy. Městské policii, kterou neustálé očerňování útulku mrzí zejména kvůli jeho zaměstnancům, už došla trpělivost a kvůli „neustálému šíření nepravd a pomluv na internetu“ zvažuje právní kroky. Podle všech kontrol je tam totiž vše v pořádku.

  Nejhorší útulek!“

  Novou vlnu kritiky na adresu měcholupského útulku spustil koncem května příspěvek Angeliky Vítové na Facebooku ve skupině Kočky, kočky, kočičky… „Tato nalezená kočička byla z nálezu v Praze 9 odvezena do Měcholup, okamžitě tam volal zájemce, že si kočku vezme. Bylo mu řečeno, že nemůže, že kočka je v karanténě a najednou už kočka v evidenci není vůbec. TAK POŘÁD JEŠTĚ NĚKDO VĚŘÍ TOMU, ŽE MĚCHOLUPY NEUSPÁVAJÍ JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE?????“ napsala tam.

  Její příspěvek spustil vlnu velmi nelichotivých reakcí. „Měcholupy byly bohužel vždy jeden z nejhorších,“ napsala například Lucie Klacková Rosová. „Ku*va Pražáci, proč furt rvete ty kočky do Měcholup ??!!! To je můžeme zabít rovnou,“ přidala se Dana Marie Hakenová III. A třeba Naďa Rozmarová dodala: „Zase Měcholupy… opět stejná písnička… kolik kočiček už zlikvidovali a nikdo nic… ať jsou do prd…“ Daniela Winterová, vdova po malíři Nepraktovi, která se s útulkem před pár lety kvůli své kočce Sissi neúspěšně soudila, si přisadila také. „‚Uspávají‘ je v souvislosti s Měcholupy velmi eufemistický termín. Vím od bývalé zaměstnankyně, jak tam kočky vraždí a ani na to nesmím myslet, jak je to hnusné. Vyúčtují si injekci, dostanou za ni peníze, ale nepoužijí ji. Protože kočka se dá zabít i zadarmo, že… Měcholupy jsou veliká pračka na peníze z našich daní, kde se dějí za zavřenými dveřmi otřesné věci,“ doplnila do diskuse.

  Máte důkazy?

  Mezi diskutujícími pod příspěvkem ale zazněly i hlasy těch, kteří požadují důkazy. Jen tak se totiž může, pokud se tam skutečně něco takového děje, něco změnit. A o nedostatku důkazů mluvil ve své odpovědi pro Náš REGION i zastupitel Pospíšil. „O fungování obou městských útulků, tedy jak kočičího útulku v Dolních Měcholupech, tak psího útulku v Troji se pravidelně zajímám, stejně tak jako o osudy zvířat, která tam jsou přijímána. Obě místa opakovaně navštěvuji, mluvím se zaměstnanci i veterinárním lékařem, viděl jsem zázemí i velmi kvalitní vybavení veterinárních ošetřoven i zásoby kvalitního krmení, které v obou útulcích jsou,“ řekl s tím, že po­dle něj mají tamější psi i kočky zajištěnou kvalitní a profe­sionál­ní péči ve všech ohledech.

  „Vámi popisované komentáře, které kolují po sociálních sítích, jsem již v minulosti zaregistroval, a i proto jsem se zajímal o mnohé detaily z fungování našich útulků. Krom jiného jsem se dotazoval i na Městské veterinární správě v Praze, zda v rámci kontrol, které oba útulky podstupují, stejně jako jakýkoliv jiný útulek, byly nalezeny nějaké závady, či pochybení. Bylo mi řečeno, že nikoliv!“ vysvětlil Pospíšil. „Když jsem byl v minulosti skrze sociální sítě kontaktován různými lidmi, kteří mi o vámi popisovaných věcech psali, vyzýval jsem je, aby mi zaslali jakékoliv podklady, důkazy, či ověřitelné informace, ale nikdy mi nikdo nic takového nezaslal. Tyto očerňující výroky tak proto považuji za nepodložená tvrzení, která ve veřejném éteru kolují dlouhá léta,“ dodal zastupitel.

  Vše je prý v pořádku

  Za svými zaměstnanci v útul­ku stojí i Městská policie hl. m. Prahy (MPHMP), která jej provozuje. Ta tvrdí, že v útulku se řídí zákony na ochranu zvířat proti týrání i o veterinární péči, což pravidelně kontroluje Městská veterinární správa v Praze. „Veškeré kontroly v provozu Dolní Měcholupy konstatovaly, že provoz Útulku pro opuštěná zvířata je v souladu s legislativou, bez zjištěných závad, a nedochází k ohrožení zdraví lidí, zvířat ani životního prostředí,“ řekla Našemu REGIONU Jiřina Ernestová z MPHMP. Euthanasie zvířat se podle jejích slov přísně řídí zákonem a o jejím provedení rozhoduje lékař. A obvinění z to­ho, že útulek je pračkou na peníze, vyvrací vysvětlením, že útulek finanční příspěvky od magistrátu na každé nové přijaté zvíře nedostává. „Z tohoto důvodu se jeví nařčení ze zabíjení koček proto, aby se uvolnilo mís­to pro nová zvířata zcela nesmyslné,“ řekla Ernestová. „Neustálé očerňování práce Útulku pro opuštěná zvířata, který je součástí organizační struktury Městské policie hl. m. Prahy, a především lidí, kteří zde pracují a jsou zaměstnanci hlavního města, nás velmi mrzí,“ doplnila Ernestová s tím, že kvůli „neustálému šíření nepravd a pomluv na internetu konkrétními jedinci“ vedení pražských stráž­níků začne řešit celou situaci právní cestou.

  Kočka se vrátila domů

  A co se týče právě té kočky, která novou vlnu kritiky spustila? Tu v útulku vyšetřili, odblešili a odčervili a zprávu o jejím nálezu útulek zveřejnil na svých webových stránkách v sekci karanténa. Tam ji poznala její původní majitelka a po zaplacení všech nutných výdajů si ji opět odnesla domů. „Pro úplnost dodávám, že v karanténě, pokud si je nevyzvedne jejich majitel, jsou kočky po dobu 7 dnů. Teprve poté, jsou vydávány náhradním majitelům. Z tohoto důvodu byl vámi uváděný zájemce odmítnut. Vzhledem k tomu, že se přihlásila původní majitelka a koč­ku si vyzvedla, tak fotka a popis kočky byl z webových stránek stažen, a proto bylo zájemci sděleno, že tato kočka není v evidenci pro výdej, nikoliv v eviden­ci Útulku pro opuštěná zvířata. Jelikož telefonní hovory jsou u nás nahrávány, je možné jednání našich zaměstnanců a i zájemců zpětně ověřit,“ dodala Ernestová.

  Katastrofa!

  Dlouholetá aktivistka za práva zvířat Alice Oppová ale tvrzením útulku moc nevěří. „Ten útulek má strašnou historii a ani dnes se tam se zvířaty nepatlají!“ řekla Našemu REGIONU. „To, že kontrola řekne, že je vše v pořádku, ještě nic neznamená. To je jako s kuřaty pro Alberta,“ připomněla nedávnou kauzu, kdy ochránci zvířat natočili otřesné životní podmínky v drůbežárně, která dodává kuřata pro supermarket Albert. Kuřata tam mají spálené nohy z vlastních výkalů, ve kterých žijí, jsou na sebe v halách namačkány bez možnosti pohybu, jsou zmrzačená a leží mezi nimi i mrtvá těla. „Tam je údajně také vše v pořádku,“ dodala Oppová s tím, že zákon na ochranu zvířat je u nás nedostatečný. „Málokdo je za týrání zvířat potrestaný. Viz třeba Králík, který už zase shání kočky, aby je mohl týrat. Je to katastrofa!“ Martin Králík, který byl v roce 2021 odsouzen na 16 měsíců nepodmíněně za týrání koček, se totiž podle informací na Face­booku snaží opět získat z různých útulků kočky. Do vězení šel přitom právě proto, že několik z nich doslova umučil k smrti.

  Smutný příběh kočičky Sissi

  Dlouhých pět let se s měcholupským útulkem soudila Daniela Winterová, vdova po slavném malíři Nepraktovi, kvůli své milované kočce Sissi. Tu jí jednoho krásného dne sebraly z plotu dvě dámy a v dobré víře, že jí tím pomůžou, ji nechaly prostřednictvím pražských strážníků odvézt do útulku. Myslely si totiž, že je toulavá.

  Od té doby ji Winterová už nikdy neviděla. Útulek, kde podle ní kočku bez jejího souhlasu uspali, kvůli neoprávěnému postupu zažalovala, nicméně spor po pěti letech prohrála a navíc musela uhradit výdaje za soudní jednání. Winterová je dodnes přesvědčená, že měla pravdu a že se spravedlnosti nedovolala jen proto, že jde o policejní útulek. „Nepářou se s nimi,“ řekla na adresu jeho zaměstnanců Winterová, která si myslí, že na ulici mají kočky mnohem větší šanci na přežití než v samotném útulku.

  Zdroj: Městská policie hl. m. Prahy, Facebook  Nepřehlédněte