• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Koncert pro život. “Kdo zachrání jeden život, zachrání svět”

  12.3.2023
  Jan Štoll

  Velká benefice na podporu dárcovství kostní dřeně za účasti mnoha osobností českého kulturního a společenského života bude v pondělí 27. března od 18. hodin v pražském Rock Café na Národní třídě.

  Několik desítek osobností České republiky se účastní velkého benefičního Koncertu pro život, jehož cílem je přivést do registru dárců dřeně co nejvíce lidí, kteří jsou ochotni darovat život. „V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich životy. Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do Českého národního registru dárců dřeně a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta. Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena. Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ upozorňuje MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

  Koncert bude velkou beneficí, během které bez nároku na honorář vystoupí a dárcovství kostní dřeně/ krvetvorných buněk podpoří operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Barbora Poláková, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková a mnozí další. O mluvené slovo se postarají stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, youtubeři MenT, Tomáš Šedivý, Rady, Janek Rubeš, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a další. Společně s primářem Pavlem Jindrou dorazí i patron registru herec Ondřej Vetchý. Benefici na dálku podpoří i zpěvák Tomáš Klus, který s registrem dlouhodobě spolupracuje.  Koncert pro život bude moderovat Jan Tuna, který s nápadem přišel a společně se svým youtubovým pořadem Tuna versus, Českým národním registrem dárců dřeně a Rock Café ho pořádá.

  Lidé zaregistrovaní na místě budou mít vstup zdarma. „Když jsem se dozvěděl, že lidí, kteří mohou darovat život, není dostatek, nebylo co řešit. Sám jsem v registru už od svých sedmadvaceti let a řídím se heslem ‚Když můžeš pomoci, musíš!‘,“ říká Tuna.

  Pokračuje: „Spousta lidí netuší, že registrace ani darování kostní dřeně, tedy krvetvorných buněk, nejsou vůbec náročné a není třeba se vůbec bát. Při registraci si pouze vatovou tyčinkou vytřete ústa, nebo vám odeberou 2-3 ml krve. Krvetvorné buňky lze pak darovat také separací z krve, což je něco jako darování plazmy.”

  Zaregistrovat se může každý zdravý člověk bez vážných nemocí, kterému je více než 18 a méně než 36 let a váží více než 50 kg. S sebou je nutné mít občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Všechny potřebné informace zájemci najdou na www.kostnidren.cz.

  Zdroj: TZ KONCERT PRO ŽIVOT  Nepřehlédněte