• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Koně z Písku se předvedli veřejnosti

  3.3.2024
  Simona Knotková

  První ze dvou jarních přehlídek plemenných koní uspořádal v sobotu písecký zemský hřebčinec.

  Návštěvníci mohli vidět na čtyři desítky hřebců, kteří jsou v areálu ustájeni. Sobotní akce byla pro širší veřejnost a zaměřila se také na představení hřebčince. Druhá přehlídka, která se uskuteční za tři týdny, bude spíše jen pro chovatele a odborníky, řekla ředitelka píseckého hřebčince Hana Stránská.

  „Každý rok se snažíme do teplokrevného chovu, který je pro nás významnější, zařadit dva nové hřebce. Nemusí být v našem majetku, ale máme je zde,“ uvedla Stránská. O teplokrevné hřebce, jejichž potomci mají největší uplatnění v jezdectví, je nejvyšší poptávka. Statnější chladnokrevné koně ztratili své uplatnění, které představovalo především pomoc při různé práci. Nyní je občas někdo používá při těžbě v lese a nebo jako jízdní koně pro policii.

  U chladnokrevných koní také chovatelé zachovávají přirozené oplodnění. U teplokrevných se většinou využívá inseminace. „Přirozená cesta skýtá určité nástrahy v podobě zranění, protože hřebci bývají divocí. Proto už málokdo tuto variantu riskuje. Navíc inseminace má výhodu v tom, že najednou lze z jedné dávky bezpečně oplodnit třeba i deset klisen,“ řekla Stránská.

  Zemský hřebčinec v Písku nabízí od roku 1811 chovatelům plemenné hřebce, díky nimž mohou zkvalitnit svůj chov. Věnuje se i testování hřebců od jejich šesti měsíců. Každý rok nakupuje dvě desítky hřebečků z českých chovů, převážně potomků jejich plemeníků, aby ověřil, nakolik se v chovu osvědčují. Původně byl hřebčinec přímo ve městě. Takzvaná hřebčinecká stanoviště byla postupně zřizována na základě patentů císařovny Marie Terezie v roce 1763 a jejího syna císaře Josefa II. z roku 1789. Nové budovy včetně stájí byly postaveny v roce 1902. „Největším unikátem je to, že od roku 1902 plní stále jeden a stejný účel,“ uvedla Stránská.

  Hřebčinec nikdy nepřerušil svou činnost. Nyní je státním podnikem a příspěvkovou organizací ministerstva zemědělství. Jedná se o jeden ze tří národních hřebčinců. Kromě Písku se nachází ještě v Tlumačově a Kladrubech.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte