• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Konec velkých plánů. Plzeňský kraj s gigafactory už nepočítá

  24.5.2024
  Simona Knotková

  Plzeňský kraj zadal aktualizaci územního plánu regionu, čili zásad územního rozvoje (ZUR) číslo 6. Nepočítá už s obří průmyslovou zónou v areálu letiště v Líních u Plzně.

  Zvažovaná továrna na výrobu baterií do elektroaut, o které se diskutovalo 1,5 roku, tam nebude a letiště využije armáda. Zakázku na aktualizaci plánu za 1,76 milionu korun dostalo Studio MAP z Českých Budějovic, které nyní bude jednat s obcemi i armádou o jejich záměrech a potřebách. Ve čtvrtek to řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Zpracování nových zásad rozvoje potrvá 1,5 až dva roky.

  Architektonické Studio MAP, které vybrala krajská rada, dělalo i předchozí aktualizaci územního plánu. Do nové aktualizace zapracuje všechny požadavky měst a obcí z regionu, privátního sektoru i armády, která chce znovu začít využívat své záložní letiště v Líních. To nyní slouží jako veřejné pro stroje do 15 metrů a hmotnosti tří tun. V roce 2028 tam má ale vzniknout logistické centrum pro české vojáky i NATO a základna aktivních záloh.

  Teprve nedávno, začátkem dubna přitom skončily práce na aktualizaci ZUR číslo 5, kterou požadoval stát k tomu, aby mohla v Líních vzniknout továrna na baterie za 120 miliard Kč. Plánovala ji tam postavit s podporou státu automobilka Volkswagen, od projektu ale loni v listopadu odstoupila. Armáda poté zveřejnila nové plány využití letiště. „Práce na ZUR trvaly 1,5 roku, byla vyvolána potřebou gigafactory,“ řekl hejtmanův náměstek Petr Vanka (ANO). Zadal ji a platil CzechInvest a ministerstvo průmyslu.

  „Teď se začnou sbírat požadavky od měst a obcí, co chce v Líních armáda, kolik tam potřebuje pozemků, jestli s tím budou souhlasit obce, kolik elektřiny bude potřebovat, kolik vody. Vlastně se bude opakovat to, co bylo pro gigafactory. Uvidíme, s čím přijde ČEPS, vodárny, silničáři a další správci sítí,“ řekl Vanka.

  V regionu v současné době stále platí ZUR číslo 4 z roku 2014, ve kterých je v Líních rezervováno 700 hektarů pro průmysl. To ale nové ZUR zruší. Zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč v březnu starostům okolních obcí řekl, že armáda využije původní areál letiště s plochou 390 hektarů. „Potvrdili, že v žádném případě nechtějí průmysl v sousedství, což je pro naše obce velké uklidnění,“ řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

  V plánovaných ZUR číslo 6 kraj nepředpokládá rozšiřování průmyslových zón. „Jasně jsme řekli, že se bude zpracovávat podle požadavků obcí. Pokud tedy řeknou, že tam něco nechtějí, tak to tam nebude. V regionu už nepotřebujeme další haly,“ uvedl Vanka. Připravovaná velká zóna Mlýnec na Tachovsku před státní hranicí v krajském územním plánu ale historicky je. „S tím my nic nemůžeme dělat. Buď se bude stavět, nebo ne. Pokud ano, tak můžeme jedině jednat s developery, aby se co nejvíce zmírnily dopady na okolní obyvatele,“ dodal náměstek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte