Kontroly cyklistů v Českých Budějovicích odhalily od začátku roku přes dva tisíce přestupků

9.9.2021
Jiří Bydžovský

„Doba pokročila a klasická jízdní kola nahrazují stále více elektrokola a elektrokoloběžky. Ukazuje se, že elektrokolo nebo elektrokoloběžka není jen volnočasovým sportovním vybavením, ale řada lidí je využívá i pro každodenní dopravu po městě,“ řekla mluvčí českobudějovických městských strážníků Věra Školková.

Ne každý však ví, že taková elektrokoloběžka se podle zákona o provozu na pozemních komunikacích považuje za jízdní kolo. Pro jízdu na elektrokoloběžce tedy platí stejná pravidla silničního provozu, jako pro cyklisty.

„To však pouze pro elektrokoloběžky, jejichž maximální konstrukční rychlost je 25 km/h a jejichž výkon nepřesáhne 1 kW. Elektrokoloběžky přesahující tyto parametry se již považují za motorové vozidlo. V tomto případě je nutné elektrokoloběžku zaregistrovat a být držitelem řidičského oprávnění“ dodala mluvčí.

Strážníci Městské policie v Českých Budějovicích se na kontroly cyklistů zaměřují pravidelně. Od začátku letošního roku zjistily hlídky městské policie 2 233 přestupků cyklistů na jízdních kolech i elektrokoloběžkách. Jen za měsíc srpen strážníci vyřešili 82 přestupků  jezdců na elektrokoloběžkách. Porušení zákona může přijít cyklistu až na dva tisíce korun.

Zdroj: vzNepřehlédněte