• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kostel v Klení přežívá díky dobrovolníkům

  15.4.2024
  Simona Knotková

  Letos je to 30 let, co nadšenci opravují památkově chráněný kostel v Klení na Českokrumlovsku a pečují o něj.

  Zchátralý gotický objekt od roku 1994 opravili tak, že se v něm můžou konat výroční bohoslužby a mše, benefiční koncerty nebo se zde lidé setkávají při zpívání koled, řekla Marie Vašková ze Spolku pro záchranu budovy kostela v Klení. Spolek má kostel vypůjčený od římskokatolické farnosti v Benešově nad Černou, opravy dosud stály víc než osm milionů korun. Aktuálně shání peníze na rekonstrukci severní a západní fasády.

  „Potřebujeme 250.000 korun na spoluúčast dotačního titulu pro opravu severní fasády. Pokud se povede nasbírat větší finanční prostředky, obnovíme rovnou i západní fasádu. Proto jsme vyhlásili sbírku,“ řekla Vašková. Spolek také vytvořil internetové stránky, kde mapuje historii oprav s fotografiemi, jak to vypadalo před a po rekonstrukci. Peníze pocházejí z různých dotací, u nich je ale nutná spoluúčast až 20 procent. „Právě na ni sháníme finance prostřednictvím sbírek, darů, anebo právě pořádáním koncertů, peníze si prostě musíme našetřit. Například opravy okenic včetně dřevěných konstrukcí ve věži, to bylo několik set tisíc korun, si hradil spolek zcela sám,“ dodala Vašková.

  Kostel byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, ale církev ho nevyužívala a chátral. Na počátku 90. let minulého století byl objekt zarostlý náletovými dřevinami, střecha děravá, pršelo dovnitř, neměl okna ani dveře. Části varhan byly rozházené po okolí. Většinu vnitřního vybavení lidé odnesli, rozebírali také zdi pro vlastní stavební činnost, uvedla Vašková.

  Dobrovolníci se o kostel začali starat v roce 1994, kdy zahájili opravy. Nejprve nechali provést statické zajištění kleneb lodi s novým zastřešením. Z roku 1998 je nová konstrukce kopule věže s plechovou měděnou krytinou. Práce pak pokračovaly až od roku 2012 s využitím dotací, renovovaly se exteriéry i interiéry. Spolu s fasádami na severní a západní straně budovy bude nutné co nejdříve opravit i fasádu na věži, protože opadává. Podle Vaškové ale brzy přijde na řadu znovu střecha, protože šindele mají životnost právě 30 let.

  Římskokatolický kostel svatého Vavřince v Klení U Benešova nad Černou vznikl jako raně gotická stavba, později byl barokně přestavěný. První písemná zmínka o kostelu pochází z roku 1334.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte