Koupaliště v Karlovarském kraji mají na začátku sezony dobrou vodu

27.5.2022
Roman Kořinek

Na začátku letní sezony mají přírodní koupaliště v Karlovarském kraji dobrou kvalitu vody ke koupání. Hygienici při letošních prvních odběrech testovali vodu na Chebsku, voda je tam bez problémů, vyplývá z měření Krajské hygienické stanice Karlovy Vary. Koupaliště se vzhledem k chladnějšímu počasí na otevření teprve připravují.

Hygienici kontrolují pravidelně přírodní koupací místa, která mají provozovatele, i některá oblíbená koupaliště bez provozovatele. Odběry v největší vodní nádrži v kraji v Jesenici u Rybářské bašty i u Václava ukázaly, že voda je tam nezávadná. Výborná voda je také ve vodní nádrži Skalka.

„První odběry byly provedeny na Chebsku v Jesenici a Skalce, příští týden se bude zjišťovat kvalita vody na Sokolovsku i Karlovarsku. Nově se bude voda pravidelně testovat také na výskyt cerkárií,“ řekla mluvčí hygienická stanice Andrea Dašková.

Právě cerkárie, které způsobují kožní problémy, zaznamenali hygienici v předchozích letech v některých z místních koupalištích. Před dvěma lety je zjistili ve vodní nádrži Jesenice. Po koupání se tam u několika lidí objevily příznaky cerkáriové dermatitidy, která se projevuje zarudnutím kůže, vyrážkou a intenzivním svěděním.

Ještě předtím cerkárie sužovaly největší přírodní koupaliště v kraji, sokolovský Michal. Jezero bylo nutné kvůli výskytu vodních parazitů přes zimu vypustit, dno zbavit rákosu, vysypat ho vápnem a po opětovném napuštění nasadit do vody líny. Díky tomu se cerkárie podařilo vyhubit a kvalitu vody na Michalu KHS stabilně hodnotí nejlepší známkou.

Zdroj: čtkNepřehlédněte