Kouzelný svět Kamila Lhotáka. Prohlédněte si portréty báječných mužů, vzducholodě i stará auta

30.5.2018
Zuzana Půrová

Návštěvníci uvidí v prosklených vitrínách kolem stovky obrazů a zhruba dvojnásobek reprodukcí grafik a kreseb. Některá Lhotákova díla budou veřejně k vidění úplně poprvé, třeba grafiky s portréty zajímavých mužů, jejichž profese byly často spjaté s technikou, vynálezy a pohybem.

První výstava po dlouhých sedmi dekádách. Co všechno můžete vidět v Národním zemědělském muzeu?

Rozvoj duše i těla

„Výstava mužských portrétů Kamila Lhotáka právě v Paláci YMCA není náhoda. Palác byl v roce 1928 původně postaven jako ubytovna pro svobodné mladé muže. A od počátku tu také sídlila YMCA, nejstarší a největší mezinárodní organizace, která vždy formovala a podporovala harmonický rozvoj mladých lidí – jejich ducha, duše a těla. Jejím posláním bylo vést chlapce tak, aby z nich vyrostli silní, sebevědomí a čestní muži, a podobně se YMCA později otevřela i dívkám,“ poznamenala ředitelka Paláce Petra Otřísalová s tím, že všichni muži, které Lhoták ve svém díle zvěčnil, zůstávají stále mladí.

FOTO: Portréty báječných mužů Kamila Lhotáka

Portréty báječných mužů Kamila Lhotáka - Portréty báječných mužů Kamila LhotákaPortréty báječných mužů Kamila Lhotáka - Portréty báječných mužů Kamila LhotákaPortréty báječných mužů Kamila Lhotáka - Portréty báječných mužů Kamila LhotákaPortréty báječných mužů Kamila Lhotáka - Portréty báječných mužů Kamila LhotákaPortréty báječných mužů Kamila Lhotáka - Portréty báječných mužů Kamila Lhotáka

Námořníci, cyklisté, letci i sportovci

Spolupořadatel výstavy Evžen Škňouřil, tajemník Spolku přátel Kamila Lhotáka, doplňuje, že muži, které autor ztvárnil, měli často povolání spjatá s cestováním a dopravou. Byli to námořníci, motocyklisté, či letci a další báječní muži na létajících a dalších strojích. Ale také geometři, zeměměřiči nebo horolezci, kteří svou profesi či vášeň spojili s průzkumem a poznáváním krajiny.

„Mezi historickými postavami, jimž Kamil Lhoták věnoval obraz, byli třeba spisovatel Jules Verne či malíři Josefa Šíma a Antonín Chitussi. Neztvárnil ale jejich podobu, nýbrž jejich svět, dílo či vizi,“ vypráví Evžen Škňouřil.

Národní technická knihovna slaví. Historickému fondu je už 300 let

„Na výstavě uvidíme i poslední chlapecký portrét od Kamila Lhotáka z roku 1983. Na něm zvěčnil tehdy osmiletého syna svého dlouholetého přítele, básníka a šéfredaktora Jaromíra Pelce. Spolu vydali několik knih. A Lhoták také poskytl Pelcovi svá díla na četné výstavy. Včetně té vůbec poslední za jeho života, která se uskutečnila v roce 1989,“ dodal Evžen Škňouřil.

Výstavu pořádá Spolkem přátel Kamila Lhotáka ve spolupráci s Palácem YMCA, potrvá do 24. července a otevřeno je tady každý den od 8.00 do 20.00 hodin. Vstup je zdarma.Nepřehlédněte